Koksnes cenas samazinās, ASV hipotekāro kredītu likmes sasniedz augstāko līmeni 14 gadu laikā

20.09.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Ziemeļamerikas kokmateriālu cenas trešdien (14.09.) samazinājās, jo ASV hipotekāro kredītu likmes sasniedza augstāko līmeni 14 gadu laikā, atkāpjoties no agrākā kāpuma, ko izraisīja bažas par iespējamu dzelzceļa streiku. Hipotekāro baņķieru asociācijas dati liecināja, ka 30 gadu fiksētā hipotekārā kredīta likme nedēļā, kas beidzās 9. septembrī, pieauga līdz 6,01%, kas ir par 7 bāzes punktiem vairāk nekā pirms nedēļas.

Jaunākā fiksētā hipotēkas kredīta likme ir visaugstākā kopš 2008. gada, kad ASV cīnījās ar Lielo recesiju pēc t.s. “mājokļu burbuļa” plīšanas.

Kokmateriālu cenas samazinājās par 6% līdz 532,30 USD par tūkstoti dēļu pēdu (1000 d.p. atbilst apm. 2,4 m3). Līdz šim šogad cenas ir zaudējušas vairāk nekā 50% un joprojām ir krietni atpalikušas no visu laiku augstākā līmeņa, kas 2021. gada maijā sasniedza vairāk nekā 1700 ASV dolāru par tūkstoti dēļu pēdu.

Šis galvenais celtniecības materiāls ir nonācis zem spiediena, jo mājokļu tirgus palēninās, bet ar inflāciju cīņā iesaistītā Federālo rezervju sistēma turpina agresīvu likmju paaugstināšanas kampaņu. Un gaidāms arī, ka nākamnedēļ plānotajā centrālās bankas politikas sanāksmē FED paaugstinās bāzes procentu likmes vēl par 75 bāzes punktiem. Jaunākais inflācijas pārskats liecināja, ka cenu spiediens augustā tikai nedaudz samazinajās un joprojām ir pārāk augsts, lai pārorientētos uz labvēlīgāku stāvokli. Tikmēr iespējamais dzelzceļa darbinieku streiks varētu palielināt kokmateriālu un citu preču, kas atkarīgas no kravas vilcieniem, cenu svārstīgumu.

Divas dzelzceļa darbinieku arodbiedrības, kas pārstāv vairāk nekā 100 000 kravas vilcienu konduktoru un inženieru, joprojām ir strīdā ar vadību par jauniem līgumiem. Ja vienošanās netiks panākta, ASV varētu notikt pirmais lielais dzelzceļa darbinieku arodbiedrību streiks 30 gadu laikā. Kokmateriālus visā ASV galvenokārt pārvadā pa dzelzceļu.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*