Kara dēļ Eiropas kokmateriālu eksports var samazināties par 50%

08.08.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Vienas no tūlītējām kara Ukrainā sekām ir sīvāka konkurence skujkoku zāģmateriālu tirgos Eiropā. Aptuveni 20% no Eiropas zāģmateriālu importa un 9% no Eiropas piedāvājuma veido zāģmateriāli no Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas (“BRU”) – kopā gandrīz 9 miljoni m3 2021. gadā. Lielākie importētāji ir Apvienotā Karaliste, Itālija un Nīderlande, taču, zaudējot šo apjomu, tiks izjaukts piedāvājuma un pieprasījuma līdzsvars visā Eiropā. Eiropa ir zāģmateriālu neto eksportētāja – gandrīz 20 miljonu m3 apjomā, galvenokārt uz ASV un Ķīnu.

Lai saglabātu pašreizējo tirgus līdzsvaru Eiropā, zāģmateriālu eksportam varētu būt jāsamazinās gandrīz uz pusi. Taču daudzu ražotāju eksporta darījumi, jo īpaši uz ASV, jau ir nostiprinājušies un ir apņēmības pilni. Konkurences palielināšanās starp Eiropas un eksporta klientiem ir neizbēgama. Tajā pašā laikā Eiropā vismaz īstermiņā būs grūtības paplašināt ražošanu reģionā, jo raža Centrālajā un Latīņamerikā ir ļoti zema.

Eiropā samazinās ražas pēc egļu mizgrauža invāzijas. Citās Eiropas daļās, galvenokārt Ziemeļvalstīs, ir iespējas palielināt zāģbaļķu un zāģmateriālu piedāvājumu. Taču šādai paplašināšanai būs vajadzīgs laiks, un tā sāksies ne ātrāk kā 2023./24. gadā.

Ķīna ir otra lielā zāģmateriālu saņēmēja no “BRU”. Ķīna nav paziņojusi par tirdzniecības sankcijām, un maz ticams, ka tā to darīs. Tomēr ir vismaz divi iemesli, kāpēc šis eksports tik un tā tiks ietekmēts: kokmateriālu sertifikācijas zaudēšana un problēmas, ar kurām šobrīd saskaras “BRU” kokzāģētavu nozares, lai uzturētu un paplašinātu savas ražotnes. Pieprasījums pēc sertificētiem meža produktiem Ķīnas patērētāju vidū ir zems, neraugoties uz to, ka pieaug pilsētu un augstu ienākumu segmenta iedzīvotāju skaits.

Vēl svarīgāk ir tas, ka kokmateriālu pircēji Ķīnā, lai tos izmantotu eksportam paredzētiem izstrādājumiem, tostarp mēbelēm un iepakojumam, var pieprasīt sertificētu koksni. Tagad šie pircēji būs spiesti meklēt alternatīvas. Tā rezultātā varētu palielināties pieprasījums pēc Eiropas zāģmateriāliem.

Karš Ukrainā izjauks skujkoku zāģmateriālu tirdzniecības plūsmas pasaulē. BRU eksporta samazināšanās uz Eiropu var izraisīt Eiropas eksporta samazināšanos uz ASV un Āziju. ASV, kur turpinās spēcīgs pieprasījuma pieaugums un īstermiņā ir maz piegādes alternatīvu, konkurēs, lai saglabātu importu no Eiropas. Krievijas kokmateriālu sertifikācijas zaudēšana un grūtības paplašināt ražošanu atbilstoši Ķīnas importa pieprasījumam, iespējams, palielinās Ķīnas pieprasījumu pēc Eiropas zāģmateriāliem.

Pašreizējais eksporta un importa līdzsvars pasaulē šķiet arvien grūtāk atrisināms – visi galvenie eksporta reģioni saskaras ar piedāvājuma ierobežojumiem, un lielākajā daļā importa reģionu gaidāms liels pieprasījums. Kaut kur ir vajadzīgs piedāvājuma pieaugums, visticamāk, ASV dienvidos. Šķiet, ka īstermiņā pasaules skujkoku zāģmateriālu tirgos būs saspringta situācija.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*