Kanādā Britu Kolumbijas provincē 2023. gadā gaidāma vēl vairāku kokzāģētavu slēgšana

23.01.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Vairākas federālās un provinces valdības īstenotās politikas jomas, kas apzināti kavē izaugsmi atsevišķās nozarēs, piemēram, metalurģisko ogļu un kokmateriālu – divu vērtīgāko Britu Kolumbijas eksporta preču – nozarē, nozīmē zaudētas iespējas Kanādas uzņēmumiem, uzskata analītiķi.

Albertas naftas un gāzes ražotāji guva negaidītu peļņu no augstajām naftas un dabasgāzes cenām, un arī Britu Kolumbijas lielākie mežsaimniecības uzņēmumi 2022. gadā guva rekordaugstu peļņu pateicoties augstajām kokmateriālu cenām.

Lai gan Goldman Sachs prognozē cenu korekciju 2023. gada sākumā, tā joprojām ir optimistiski noskaņota attiecībā uz izejvielām 2023. gadā kopumā. Savukārt Wood Mackenzie prognozē, ka šogad rūpniecisko metālu, piemēram, vara, cenas kopumā samazināsies. Taču būtisks piedāvājuma trūkums varētu palielināt vara cenas līdz pat 11 000 ASV dolāru par tonnu līdz 2023. gada beigām, uzskata Goldman Sachs.

Saskaņā ar Britu Kolumbijas Statistikas biroja (BC Stats) datiem 2022. gada oktobrī eksporta vērtība no Britu Kolumbijas pieauga par 25% līdz 56 miljardiem ASV dolāru salīdzinājumā ar 45 miljardiem ASV dolāru tajā pašā periodā 2021. gadā. Četras vērtīgākās BC eksporta preces ir kokmateriāli, metalurģiskās ogles, dabasgāze un varš.

Saskaņā ar BC Stats datiem 2022. gada pirmajā pusgadā koksnes produktu eksporta vērtība no Britu Kolumbijas bija 8,6 miljardi ASV dolāru, kas veido 30% no visu Britu Kolumbijas preču eksporta vērtības. 2023. gada perspektīvas Britu Kolumbijas mežsaimniecības nozarei 2023. gadā tomēr nav tik rožainas.

Paredzams, ka augstākas aizņēmumu likmes palēninās Ziemeļamerikas mājokļu celtniecību, un Britu Kolumbija šobrīd ir pirmais kokmateriālu ražošanas reģions Ziemeļamerikā, kas samazinoties kokmateriālu cenām, ierobežos ražošanu.

Kokmateriālu cenas samazinājās no 1400 ASV dolāru par tūkstoš dēļu pēdām (1000 b.f ir 2,34 kubikmetri) 2022. gada martā līdz 360 ASV dolāriem par tūkstoš dēļu pēdām decembrī.

Lielākajai daļai kokzāģētavu Britu Kolumbijā rentabilitātes cena ir 450 līdz 500 ASV dolāru par tūkstoš dēļu pēdām, uzsvēra Russ Taylor Global Wood Business and Market Consulting prezidents Rass Tailors.

Vairāki uzņēmumi jau ir uz laiku ierobežojuši kokzāģētavu darbību. Canfor Corp. decembrī vismaz uz četrām nedēļām apturēja visas savas kokzāģētavas Britu Kolumbijā un Albertā. Aspen Planers decembra vidū uz laiku samazināja darbību Merritā, un arī Western Forest Products un Conifex paziņoja par īslaicīgu darbības ierobežošanu.

“Tas viss ir saistīts ar to, ka ražošanas reģionā, kurā ir augstas izmaksas, cenas ir pārāk zemas,” teica Rass Teilors. Pateicoties visiem regulatīvajiem šķēršļiem, ko Britu Kolumbijas valdība nosaka mežizstrādei, R.Teilors paredz, ka divi vai trīs no pagaidu ierobežojumiem 2023. gadā var pārtapt par pastāvīgiem – atkarībā no Amerikas mājokļu tirgus stāvokļa.

R. Teilors sacīja, ka 2023. gadā gaidāms, ka ASV tiks uzsākta aptuveni 1,2 miljoni jaunu mājokļu būvniecība – salīdzinājumā ar aptuveni 1,55 miljoniem 2022. gadā. Viens no lielākajiem mājokļu būvniekiem ASV prognozē, ka jauno mājokļu celtniecība tiks uzsākta tikai viena miljona mājokļu apmērā, piebilda R. Teilors.

“Tas ir otrs lielākais mājokļu būvētājs ASV,” norādīja Teilors. “Izskatās, ka situācija būs sliktāka, nekā domā visi prognozētāji.” Prognozes paredz, ka kokmateriālu cenas 2023. gadā būs vidēji no 475 līdz 595 ASV dolāriem par tūkstoš dēļu pēdām. “Es teiktu, ka tā būs aptuveni 400 dolāru robežās,” teica Teilors.

“Es esmu diezgan pesimistisks attiecībā uz šo gadu. Domāju, ka pēc gada būs daudz labāk, bet mums būs jāiet cauri smagam laikam, līdz beidzot līdzsvarosies piedāvājums un pieprasījums, un tam, manuprāt, būs nepieciešamas zemas cenas.

”Būs vēl daži [pastāvīgi] ierobežojumi, jo valdības īstenotā politika šajā jomā ir “nebeidzama”... Galvenokārt ierobežojumi būs vērsti uz vecāko mežaudžu izstrādes aizliegšanu un biotopu aizsardzību, kas provinces valdībai vēl ir jāīsteno. Viņiem ir visas īpašumtiesības uz šīm mežu platībām ... piedevām, viņi (valdība) ievieš arī galveno ainavu plānošanu. Tagad tā ir apņēmusies līdz 2030. gadam dabas aizsardzībai veltīt 30% no Britu Kolumbijas provinces mežu platības, salīdzinot ar pašreizējiem 15%. Un tā tālāk un tālāk…”

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*