Igaunijas valsts mežos ierosināts samazināt mežizstrādes apjomus

08.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Igaunijas vides ministrs Madis Kallass iepazīstināja valdību ar priekšlikumu samazināt valsts mežu mežizstrādes apjomus. Neraugoties uz piekrišanas trūkumu valdībā, M. Kallass no priekšlikuma neatkāpsies. Valdība arī meklē veidu, kā kompensēt Igaunijas kokrūpniecības nozares zaudējumus.

Pēc valdības sanāksmes par mežizstrādes apjomiem Madis Kallass (SDE) sacīja, ka sarunas ar koalīcijas partneriem turpināsies, viņš vēl nezina, kā tiks panākta vienošanās.

Premjerministre Kaja Kallasa ceturtdien skaidri nepauda, vai viņa un Reformu partija ir par vai pret mežizstrādes samazināšanu. “Mums visiem ir kopīgas intereses, lai Igaunijas kokmateriāli būtu vērtīgi, un tajā pašā laikā mēs nevēlamies, lai to dēļ tiktu nozāģēts vairāk koku. Tomēr mēs arī dzīvojam pasaulē, kurā Krievijas un Baltkrievijas kokmateriāliem ir ierobežota piekļuve Igaunijas tirgum, tādējādi nostādot nozares sarežģītā situācijā. Abas šīs intereses ir jāņem vērā,” sacīja premjerministre.

Valsts pārvaldes ministre Rīna Solmane (Riina Solman) skaidri norādīja, ka viņas partija Isamaa neatbalsta Kallasa priekšlikumu. “Koalīcijas sarunās mēs nepanācām vienošanos par šādiem apjomiem. Pašreizējais priekšlikums krasi samazina apjomus, tāpēc mēs vēlamies veltīt laiku, lai to izvērtētu un pārdomātu šo jautājumu. Mūsu nostāja ir tāda, ka mūsu kokmateriāliem ir jāpiešķir augstāka vērtība, un, ja tie tiktu eksportēti, citas valstis nedrīkstētu iegūt zaļās politikas punktus uz mūsu rēķina. Tomēr šeit varētu rast saprātīgāku risinājumu,” viņa teica.

Madis Kallass sacīja, ka tieši kokrūpniecības nozare ir tā, kas visvairāk iebilst pret mežizstrādes samazināšanu. “Kokrūpniecības nozare ir nobažījusies, ka, saņemot mazāk izejmateriālu no valsts mežiem, viņu dzīve tiks apgrūtināta. Jā, tajā ir zināma daļa patiesības, bet viņiem ap šo laiku ir mazāk pasūtījumu, un pieprasījums pēc kokmateriāliem ir samazinājies. Tāpēc mēs varam mēģināt rast līdzsvaru,” teica vides ministrs.

Kokmateriālus ražojošā uzņēmuma Combimill Sakala OÜ valdes loceklis Margus Kohava sacīja, ka valsts mežos iegūstamo kokmateriālu apjoma samazināšana šobrīd būtu bezatbildīga, ņemot vērā ekonomisko krīzi un gaidāmo smago ziemu. Viņš piebilda, ka valdības rīcības dēļ viena no Igaunijas svarīgākajām ekonomikas nozarēm ir nonākusi grūtībās.

Mežsaimniecības un kokrūpniecības nozares uzņēmuma vadītājs Henriks Velja (Henrik Välja) sacīja, ka nav saprātīgi palielināt problēmas kokrūpniecības nozarē, radot nenoteiktību izejvielu tirgū. “Kokrūpniecības nozare cīnās ar grūtībām, jo Igaunijas kokmateriāli ir dārgāki nekā konkurentu kokmateriāli. Mēs vairs nevaram konkurēt tirgū, kurā cenas krītas, un, ja izejvielu piedāvājums saruks, tad arī mūsu cenas nevarēs samazināties un uzņēmumi nebūs konkurētspējīgi,” sacīja H. Vēlja.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*