Granulu cenas Vācijā krasi samazinās

17.11.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Granulu cenas Vācijā novembra otrajā nedēļā samazinājās līdz 555 EUR/t. Tas nozīmē, ka koksnes granulas tagad maksā par 160 eiro mazāk nekā pirms četrām nedēļām un par nepilniem 240 eiro jeb aptuveni par 30% mazāk nekā augusta beigās, kad cenas sasniedza 800 eiro.

Pēdējo divu nedēļu laikā vien granulu cenas ir samazinājušās par aptuveni 80 eiro par tonnu. Īpaši strauji cenas kritās oktobra sākumā un tagad – novembra sākumā. Novembra sākumā pirmo reizi četru mēnešu laikā tika pārkāpta 600 eiro robeža.

Cenu kritums

Viens no straujā cenu krituma iemesliem, iespējams, ir kokmateriālu cenu kritums, jo īpaši būvniecības kokmateriālu cenu samazināšanās. Tās līdzi “velk” arī pārējās koksnes cenas. Papildus tam, protams, jāpiemin arī citu energoresursu cenas, kas pēdējā laikā arī ir ievērojami samazinājušās, piemēram, mazuta cenas ir būtiski nokritušas. Taču arī gāze un elektroenerģija pēdējā laikā ir ievērojami kļuvusi lētāka aktuālajos tirgos, pat ja patērētājiem (pagaidām) nekas no tā nav jūtams, tas ietekmē enerģijas tirgu kopumā.

Saskaņā ar tirgotāju tīkla Heizpellets24 aptaujām šīs nedēļas sākumā (14.11.) koksnes granulas valstī vidēji maksāja 555 EUR/t, tātad par 64 EUR/t mazāk nekā pirms nedēļas. Oktobra vidū, t. i., pirms četrām nedēļām, granulas vidēji federālajā tirgū vēl maksāja aptuveni 715 EUR/t, t. i., par 160 eiro vairāk.

Turpmākā attīstība nav skaidra

Tas, vai cenas stabilizēsies šajā ievērojami zemākajā līmenī, vai arī tās turpinās kristies, ir atkarīgs no vismaz diviem faktoriem. No vienas puses, no koksnes cenu turpmākās attīstības, kas pašlaik arī samazinās. Tomēr tikpat svarīgas joprojām ir arī citas enerģijas cenas – papildus mazutam, gāzei un elektrībai –, kas, neraugoties uz aktuālo tirgus cenu kritumu, patērētājiem joprojām izmaksā dārgi un veicina apkuri ar malku vai granulām (īpaši, ja granulu cenas turpinās samazināties).

 

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*