Ceturtdien – 13.oktobrī, FSC Ģenerālajā asamblejā notika papildu sanāksme “FSC nozīmes palielināšana valstu valdībām”, kurā galvenā uzmanība tika pievērsta nesen uzsāktajam valdības instrumentu kopumam un citām iniciatīvām, lai padarītu FSC par pievilcīgāku risinājumu valstu valdībām.
FSC aktīvi sadarbojas ar valstu un vietējām pašvaldībām, lai palīdzētu tām pildīt savas ilgtspējības saistības. Tomēr ir nepieciešams darīt vairāk, lai palielinātu FSC risinājumu iekļaušanu valsts mežu un iepirkumu politikā un nodrošinātu, ka valdības atbalsta atbildīgu mežu apsaimniekošanu. Par to ceturtdien notika papildu sanāksme “FSC nozīmes palielināšana valdībām”.
FSC International ģenerāldirektors Kims Karstensens (Kim Carstensen) skaidroja būtisko:
“Tirgi nevar darboties bez valdībām. Mums ir jāsadarbojas ar valdībām. Tām ne tikai pieder meži, bet tās arī nosaka noteikumus attiecībā uz mežiem”.
Līdz šim sadarbība ar valdībām galvenokārt tika īstenota nacionālā līmenī, un to veica FSC tīkla partneri, kas sadarbojās ar valdībām publiskā iepirkuma, meža noteikumu, meža sertifikācijas un citu jautājumu risināšanā. Pēc Kima Karstensena (Kim Carstensen) teiktā, tagad šī sadarbība tiks paplašināta.
“Starptautiski mēs neesam to darījuši ļoti pārdomāti. Un tas, manuprāt, tagad mainās. Mēs vēlamies mērķtiecīgi sadarboties ar valdībām globālā un reģionālā līmenī”.
FSC iepazīstina ar rīku kopumu valdībām
FSC un valdības iestādes var sadarboties dažādās jomās, piemēram, regulatīvajā politikā, publiskajā iepirkumā, fiskālajos stimulos un dabas aizsardzībā. Lai palielinātu savu nozīmi, FSC tagad ir uzsākusi valdības instrumentu kopumu.
“Šis rīku komplekts būtībā parāda FSC vērtību piedāvājumu valdībām. Instrumentu kopuma mērķauditorija ir tīkla partneri un biedri, nevis pašas valdības, un tas sniedz taktiku, rīkus, resursus un informāciju, lai veiksmīgi sadarbotos ar valdībām,” skaidro Ava Spodena, FSC International globālā interešu aizstāvības un iesaistes speciāliste.
Šis rīku kopums izvērtē pieejamos izejas punktus, iesaistoties sadarbībā ar valdībām, sniedz ieskatu par FSC vērtības piedāvājumu valstu valdībām, analizē galvenos veicinošos nosacījumus un palīdz noteikt prioritāšu jomas, pamatojoties uz veicinošajiem nosacījumiem.
Fiskālie stimuli mežsaimniecības nozarei Meksikā
Emilio Krūzs Sančess (Emilio Cruz Sánchez) no Reforestamos Mexico pastāstīja, ko viņa organizācija veic, lai palielinātu stimulus sertificētiem meža produktiem un cita starpā palīdzētu mazajiem uzņēmumiem. “Šķiet, ka mazie uzņēmumi un darbnīcas ir aizmirstas,” minēja Emilio.
Nesen organizācija Reforestamos Mexico ir iesniegusi valdībai priekšlikumu, kurā ierosināts, ka peļņa no sertificētu produktu pārdošanas netiek ieskaitīta ienākuma nodokļa aprēķina vajadzībām un CoC sertificētiem produktiem tiek piemērota 0% PVN likme.
Kāds ir potenciāls Fidži un Austrumāfrikā?
Debora Sjū (Deborah Sue), Fidži Mežsaimniecības ministrijas pārstāve, paskaidroja, kāda nozīme FSC sertifikācijai ir Fidži. Valdība izmanto FSC mežu apsaimniekošanas un piegādes ķēdes sistēmu, lai attīstītu Fidži meža bioekonomiku.
“Daļa no tā, ko FSC mums varētu piedāvāt, ir laba pārvaldība. Tas ir, piemēram, meža sertifikācijas standarts, un tas nozīmē visus principus un kritērijus, rādītājus un pārbaudes veicējus. Un galvenais virzītājspēks šobrīd ir arī labāka piekļuve tirgum,” skaidroja Debora Sjū.
Ana Agaša (Annah Agasha), FSC International Austrumāfrikas subreģionālā koordinatore, dalījās pieredzē par darbu, ko FSC veic ar Etiopijas, Ugandas, Kenijas, Tanzānijas un Mozambikas valdībām.
“Šobrīd mums ir pusmiljons sertificētu hektāru, un interesanti ir tas, ka mērķis bija pusmiljons hektāru līdz 2026. gadam, bet jau septembrī mēs sasniedzām savu mērķi,” teica Ana Agaša.
Ana Agaša Viņa arī minēja, ka veiksmīga sadarbība ar valdību ietver tehnisko apmācību, pastāvīgu dialogu un valdības apņemšanos.
Kā pēdējā papildsapulcē uzstājās Nikija Enersena (Nikki Enersen), ASV Starptautiskās attīstības aģentūras (USAID) ārlietu dienesta amatpersona. Sadarbībā ar FSC USAID finansē The Indigenous Peoples Alliance for Rights and Development (IPARD). Nikija Enersena (Nikki Enersen) uzsvēra, ka FSC ieguldījums pamatiedzīvotāju tiesību aizstāvēšanā, izmantojot dažādus pasākumus, ir bijis izšķirošs IPARD atbalstam.