Federālo rezervju sistēmai paaugstinot procentu likmes, ASV kokmateriālu cenas samazinājās par 10%

28.09.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

ASV kokmateriālu cenas palielināja savu 2 dienu kritumu līdz 10% pēc tam, kad trešdien Federālo rezervju sistēma (FED) paaugstināja procentu likmes par 75 bāzes punktiem. Straujais procentu likmju paaugstinājums no FED puses palīdzēja nostiprināt neseno hipotēku likmju kāpumu līdz vairāk nekā 6%.

“Kokmateriālu tirgū joprojām valda vispārējs nesakārtotības stāvoklis, jo pircēji paredz, ka nākotnē kopējais pieprasījums samazināsies,“ teica Sherwood Lumber pārstāvis.

ASV skujkoku zāģmateriālu cenas ceturtdien samazinājās par 6%, pagarinot divu dienu kritumu līdz 10% pēc tam, kad Federālo rezervju sistēma paaugstināja procentu likmes vēl par 75 bāzes punktiem. Agresīvā procentu likmju paaugstināšana no FED puses ir palīdzējusi nostiprināt notiekošo hipotekāro kredītu likmju kāpumu, kas šī mēneša sākumā pirmo reizi kopš 2008. gada pārsniedza 6% un pēdējā gada laikā ir dubultojies. Saskaņā ar Freddie Mac datiem ceturtdien vidējā 30 gadu fiksētā hipotēku kredīta likme salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu pieauga vēl par 27 bāzes punktiem līdz 6,29%. Hipotekāro kredītu likmju kāpums ir ievērojami samazinājis mājokļu pārdošanas apjomus, kas savukārt ir izraisījis cenu samazināšanos un pasliktinājis mājokļu būvētāju noskaņojumu.

“Kokmateriālu tirgū joprojām valda vispārēja nomāktība, jo pircēji paredz, ka nākotnē kopējais pieprasījums samazināsies. Daudzās kokmateriālu ražotnēs cenšas samazināt savus krājumus līdz minimālajam līmenim, un tām nav nekādu nopietnu bažu par cenu kāpumu,“ teica Sherwood Lumber riska pārvaldības direktors Stīvs Lēbners (Steve Loebner).

“Tas ir mazinājis visu pēdējo divu gadu saspringumu tirgū. Mēs esam piedzīvojuši dažas piegādes un transportēšanas problēmas, kas izraisīja īstermiņa kāpumu, tomēr tās visas ātri vien tika novērstas. Mājokļu cenas mainās, atspoguļojot augstākas hipotekāro kredītu likmes, un tas ir process, kas var prasīt zināmu laiku,“ informāja S. Lēbners.

Tomēr mājokļu tirgus nav pilnībā sabrucis, un pēc vairāk nekā 70% krituma no rekordaugstās vērtības zāģmateriālu cenas joprojām var gūt atsaucību nākotnē.

“Joprojām ir ievērojams pieprasījums pēc esošajiem vienģimeņu un daudzģimeņu [mājokļu] projektiem... Īpaši tāda veida pieprasījums bija ļoti ievērojams, un daudzi tirgotāji ziņo par gandrīz rekordlieliem neizpildīto projektu apjomiem, kas tiks uzsākti nākamajos ceturkšņos. Mēs esam sākuši novērot arī nelielu [zāģmateriālu] ražošanas kritumu, kas laika gaitā kļūs redzamāks, ja cenas saglabāsies zemas,“ uzsvēra S. Lēbners.

Stabils pieprasījums pēc svarīgākās celtniecības izejvielas apvienojumā ar piedāvājuma samazināšanos potenciālo ražošanas ierobežojumu dēļ galu galā varētu nozīmēt kokmateriālu cenu pieaugumu nākotnē, vismaz tik ilgi, kamēr saglabāsies pieprasījums.

“Mūs gaida lēnāks darbs un sarežģītāka tirgus vide. Tomēr, ņemot vērā, ka daudzu kokmateriālu bāzes preču pozīcijas jau ir samazinājušās par aptuveni 70% salīdzinājumā ar šā gada sākuma līmeni, izplatīto negatīvo noskaņojumu un mazāka piedāvājuma iespējamību, tirgotājiem būtu ieteicams apsvērt risku vai atdevi, kas saistīts ar pārāk negatīvu attieksmi šobrīd.“ secināja Stīvs Lēbners.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*