ES tropu koksnes imports samazinās, pieaugot ekonomikas lejupslīdes pazīmēm

05.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos ES-27 importēja 1,53 miljonus tonnu tropu koksnes un koka mēbeļu izstrādājumu par kopējo vērtību 3,48 miljardi ASV dolāru, kas ir attiecīgi par 15% un 25% vairāk nekā tajā pašā periodā iepriekšējā gadā. Taču kopš vasaras importa apjomi ir sarukuši, un, sākoties ziemas mēnešiem Eiropā, ir vērojamas nopietnas lejupslīdes pazīmes. Karš Ukrainā veicina milzīgu enerģijas cenu kāpumu, savukārt uzņēmēju un patērētāju uzticību ir ietekmējušas gaidas par augstāku procentu likmju paaugstināšanu, lai kontrolētu inflāciju.

ES-27 tropu koksnes un koka mēbeļu izstrādājumu imports šā gada trešajā ceturksnī samazinājās pēc tam, kad iepriekšējā ceturksnī bija sasniedzis augstāko līmeni dolāru izteiksmē vismaz kopš 2007. un 2008. gada finanšu krīzes sākuma. Imports 2022. gada 3. ceturksnī bija par 17% mazāks nekā iepriekšējā ceturksnī un sasniedza 1,06 mljrd. dolāru. Tomēr tas joprojām bija vēsturiski augstā līmenī ASV dolāru izteiksmē 3. ceturksnī un par 17% augstāks nekā 2021. gada 3. ceturksnī.

Ceturkšņa tendence ES27 tropu koksnes un koka mēbeļu importā kvantitatīvā izteiksmē izskatās citādi.

Šā gada trešajā ceturksnī imports 501 000 tonnu apjomā bija par 7% mazāks nekā iepriekšējā ceturksnī un par 14% lielāks nekā iepriekšējā gada tajā pašā ceturksnī. Daudzuma izteiksmē 2022. gada 2. ceturkšņa imports, lai gan salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem bija augsts, nebija ievērojami lielāks par līdzīgiem ceturkšņa maksimumiem 2019. gada 2. ceturksnī un 2016. gada 2. ceturksnī un bija krietni zemāks par ES27 tropu koksnes izstrādājumu importa līmeni, kas bija raksturīgs pirms desmit gadiem.

Tas norāda, ka svārstīgumu un rekordlielo ES27 tropu koksnes un koka mēbeļu importa apjomu šogad galvenokārt noteica CIF cenu pārmaiņas.

Tās, savukārt, ir ietekmējušas mainīgo fraktēšanas likmju un piedāvājuma, kā arī valūtas kursa svārstību kopējā ietekme pēc COVID pandēmijas.

Pagājušajā gadā un šā gada pirmajā pusē ES importētāji reaģēja uz strauji augošo patēriņu Eiropas tirgū, ko īpaši veicināja lieli izdevumi mājokļu labiekārtošanai un valsts finansējumam, lai atbalstītu ekonomikas atveseļošanos pēc pandēmijas, un iepirka lielākus apjomus, jo CIF cenas pieauga līdz rekordaugstam līmenim. Tomēr šā gada vasaras mēnešos pieprasījums Eiropā krasi samazinājās, palielinoties ekonomiskajai nenoteiktībai, ko īpaši veicināja karš Ukrainā un augstās enerģijas izmaksas. Tajā pašā laikā krasi kritās koksnes materiālu cenas pasaulē un kravu pārvadājumu likmes.

Liels globālās tirdzniecības kritums sekoja strauji augošajām procentu likmēm ASV un tam, ka Ķīna saskaras ar virkni ekonomisko problēmu, jo valstij ir grūtības saglabāt nulles COVID stratēģiju un Ķīnas nekustamā īpašuma tirgus ir nonācis krīzes situācijā. 40 pēdu konteinera cena piegādei uz Eiropu no Dienvidaustrumāzijas, kas 2021. gada beigās sasniedza rekordaugstu līmeni, pārsniedzot 17 000 ASV dolāru, tagad ir nokritusies līdz aptuveni 2 500 ASV dolāriem.

Šo tendenču kopējā ietekme ir tāda, ka daudzi Eiropas kokmateriālu importētāji šobrīd uzglabā lielus krājumus, kas iepriekš iepirkti par augstām cenām un kurus tiem ir grūti nodot tālāk saviem klientiem. Šo uzkrājumu vērtība samazinās, jo jauno pasūtījumu cenas galvenajās piegādes valstīs krītas.

Pieaug arī krājumu glabāšanas un koksnes izstrādājumu ražošanas izmaksas, jo pieaug procentu likmes un enerģijas cenas.

Tajā pašā laikā euro vērtība joprojām ir tuvu paritātei ar ASV dolāru, kas kopš gada sākuma ir samazinājusies par 10% un ir tikai nedaudz virs zemākā līmeņa 20 gadu laikā. Šādos apstākļos tiek prognozēts, ka Eiropas visu tropu koksnes produktu imports turpmākajos mēnešos turpinās samazināties.

Viens no faktoriem, kas šā gada otrajā ceturksnī veicināja tropu koksnes produktu importa pieaugumu Eiropas Savienībā, bija koksnes piegāžu ierobežošana no Krievijas un Baltkrievijas.

Tas bija saistīts ar sankcijām, ko Eiropas Savienība noteica pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā februārī. Tas pavēra jaunas iespējas ES tirgū dažiem tropu koksnes produktiem, jo īpaši saplākšņa un grīdas dēļu koksnes materiāliem, kuriem Krievijas bērza un lapegles produkti ir bijuši svarīgi aizstājēji.

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos tropu koksnes izstrādājumi veidoja 9,7% no visu ES-27 importēto koksnes un koka mēbeļu izstrādājumu daudzuma, kas ir salīdzināms ar 6,7% tajā pašā periodā 2021. un 2020. gadā.

Tropu koksnes īpatsvara pieaugums galvenokārt ir saistīts ar to, ka šajā periodā ievērojami samazinājās imports no Krievijas (-65% līdz 2,36 miljoniem tonnu) un Baltkrievijas (-49% līdz 1,32 miljoniem tonnu). Pēc sākotnējā krituma pirmajos kara mēnešos ES27 imports no Ukrainas otrajā un trešajā ceturksnī nedaudz atguvās un šā gada pirmo deviņu mēnešu beigās bija tikai par 2% mazāks nekā 2021. gada tajā pašā periodā, sasniedzot 1,57 miljonus tonnu.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*