Atbilstība tiesību aktiem. 2022. gada 5. augusts
ES taksonomija un SFDR regula (Regula par informācijas atklāšanu saistībā ar ilgtspēju finanšu pakalpojumu nozarē: Komisija ir pieņēmusi informācijas atklāšanas noteikumus par ilgtspējīgiem ieguldījumiem. Eiropas Komisija 2022. gada 6. aprīlī pieņēma tehniskos standartus, kas finanšu tirgus dalībniekiem jāizmanto, atklājot ar ilgtspējību saistītu informāciju saskaņā ar Ilgtspējīgu finanšu informācijas atklāšanas regulu (SFDR). Šodien pieņemtajā deleģētajā regulā ir precizēts precīzs atklātās informācijas saturs, metodoloģija un noformējums, tādējādi uzlabojot tās kvalitāti un salīdzināmību. Saskaņā ar šiem noteikumiem finanšu tirgus dalībnieki sniegs detalizētu informāciju par to, kā tie risina un mazina jebkādu iespējamo negatīvo ietekmi, ko to ieguldījumi var radīt uz vidi un sabiedrību kopumā. Turklāt šīs jaunās prasības palīdzēs novērtēt finanšu produktu ilgtspējas rādītājus. Atbilstība ar ilgtspēju saistītās informācijas atklāšanai veicinās ieguldītāju aizsardzības stiprināšanu un samazinās "zaļās naudas" mazgāšanu. Tas galu galā atbalstīs finanšu sistēmas pāreju uz ilgtspējīgāku ekonomiku. Prasības turpmāk rūpīgi pārbaudīs Eiropas Parlaments un Padome. Plānots, ka tās piemēros no 2023. gada 1. janvāra.) kopā veido noteikumus, kā finanšu tirgus dalībniekiem (galvenokārt aktīvu pārvaldniekiem) ir jāatklāj ar ilgtspēju saistīta informācija. Piemēram, aktīvu pārvaldniekiem, kas piedāvā finanšu produktus, kuri veicina vides raksturlielumus (8. pants) vai mērķus (9. pants), ir jāatklāj, kā viņu produkti ir saskaņoti ar ES taksonomiju. Lai to izdarītu, tie var vai nu paši apkopot nepieciešamo informāciju, vai arī paļauties uz trešo personu pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, Clarity AI. (Clarity AI ir ilgtspējības tehnoloģiju platforma, kas izmanto lielus datu apjomus, lai investoriem un organizācijām sniegtu ieskatu vides un sociālajā jomā.)
Aktīvu pārvaldītājiem tas var būt jaunums un pārsteigums, jo viņiem, saprotams, rodas jautājums, kā precīzi interpretēt datus, kā ticami apvienot datu avotus un kā izveidot nepieciešamos analītiskos rīkus, lai ģenerētu vajadzīgos rezultātus. Papildus tam rodas jautājumi, kādu informāciju un kad var izmantot, jo regulators nošķir paziņotos, līdzvērtīgos un aplēstos ES taksonomijas datus.
Paziņotie, līdzvērtīgie vai aplēstie dati: Kas tie ir un kā tie atšķiras?
Paziņotie dati
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas Nefinanšu ziņošanas direktīva (NFRD), 2022. gadā ir jāziņo par to atbilstību Taksonomijas mērķiem klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās klimata pārmaiņām. Drīz pēc tam, 2023. gadā, tiem būs jāziņo par atbilstību un saskaņošanu ar visiem sešiem vides mērķiem¹. Šādu informāciju regulators uzskata par paziņoto informāciju.
Kā Clarity AI sniedz ziņotos datus?
Pateicoties mūsu tehnoloģijai un mūsu uzsvaram uz sistemātiskiem rīkiem, mēs varam ļoti ātri iekļaut uzņēmumu paziņotos ES taksonomijas datus. Tā kā paziņotie dati ir vislabākais datu veids, mēs tiem piešķiram prioritāti pār jebkuru citu informāciju, kas mums par uzņēmumu var būt pieejama. Mēs arī nodrošinām, lai lietotājam būtu skaidrs, ka šie dati ir iegūti no ziņojuma, iekļaujot atbilstošu birku un saiti uz pašu ziņojumu, ja tas ir piemērojams.
Līdzvērtīgi dati
Tā kā ne visi uzņēmumi ziņo ES taksonomijas datus un daudzi neietilpst NFRD darbības jomā, aktīvu pārvaldnieki “var paļauties uz līdzvērtīgu informāciju par taksonomijas izlīdzināšanu, kas iegūta tieši no uzņēmumiem, kuros ieguldīts, vai no trešo personu pakalpojumu sniedzējiem”.
Līdzvērtīgi dati ir atklāta informācija, kas ir līdzīga/analoģiska regulā paredzētajiem datiem.
Kā Clarity AI interpretē un piemēro līdzvērtīgus datus?
ES taksonomijas risinājumā tiek izmantoti līdzvērtīgi dati, kas atbilst tehniskajiem kritērijiem, lai ģenerētu atbilstības vai pielīdzināšanas rezultātu tiem uzņēmumiem, par kuriem mums nav paziņotu datu. Par līdzvērtīgiem mēs uzskatām arī to atbalsttiesīgo darbību ieguldījumu, kurām vispār nav tehnisko kritēriju (piemēram, elektroenerģijas ražošana no vēja enerģijas).
Aprēķinātie dati
Regulators uzskata, ka novērtētie dati ir informācija, kas iegūta, pamatojoties uz pamatotiem pieņēmumiem. Citiem vārdiem sakot, tas attiecas uz visu informāciju, kas nav ne paziņota, ne līdzvērtīga.
Kā Clarity AI interpretē un piemēro paredzamos datus?
Clarity AI izmanto aplēstos datus trīs galvenajos veidos:
Uzņēmuma paziņotie dati, kas pilnībā atbilst tehniskajiem kritērijiem, bet kuriem mēs esam izmantojuši aizstājējus/aplēses, lai aprēķinātu saistīto ieņēmumu procentuālo daļu. Piemēram, uzņēmums var atklāt informāciju par pārdoto elektrisko transportlīdzekļu skaitu, bet ne ar to saistītos ieņēmumus, tāpēc mums būtu jānovērtē vidējā vienības cena, lai iegūtu šo skaitli.
Uzņēmuma paziņotie dati, kas daļēji atbilst tehniskajiem kritērijiem. Piemēram, tērauda ražotājs var atklāt informāciju par ražošanas oglekļa intensitāti, bet ne par izmantoto ražošanas procesu, tāpēc mēs aplēšam piemērojamo tehnisko robežvērtību, izmantojot pieejamo informāciju.
Pamatojoties uz nozares vidējiem rādītājiem, kas iegūti akadēmiskos pētījumos. Piemēram, no akadēmiskās literatūras mēs varam uzzināt, ka cementa ražotāji līdz 2040. gadam, visticamāk, nesasniegs ES taksonomijas oglekļa emisiju robežvērtības.
Visos trijos gadījumos mūsu rezultāti tiks kvalificēti kā “potenciāli” (“potenciālais ieguldījums”, “potenciālā izlīdzināšana” u.c.), lai lietotājam būtu skaidrs, ka mēs balstāmies uz pamatotiem pieņēmumiem, lai iegūtu rezultātus. Mēs arī nodrošinām mūsu avotu pieejamību klientiem, lai viņi varētu saprast, kā mēs esam nonākuši pie mūsu aplēsēm.
Kad aktīvu pārvaldītāji var izmantot aplēses?
ES Taksācijas regulā noteikts, ka “izņēmuma gadījumos, kad finanšu tirgus dalībnieki nevar saprātīgi iegūt attiecīgo informāciju, lai ticami noteiktu izlīdzināšanu (...), tiem ir atļauts veikt papildu novērtējumus un aplēses, pamatojoties uz informāciju no citiem avotiem” (Taksācijas regula 2022/852). Mēs to interpretējam kā ierobežojumu izmantot aplēses tikai noteiktos gadījumos, nevis vispārīgi. Ir vērts atzīmēt, ka aktīvu pārvaldnieki, apdrošinātāji un kredītiestādes saskaņā ar NFRD (turpmāk – finanšu uzņēmumi) var izmantot aplēses, brīvprātīgi sniedzot informāciju uzņēmuma līmenī (Taksācijas regulas 8. pants. Paskaidrojums).
Kā tiek izmantoti dažādi datu tipi?
Lai nodrošinātu atbilstību regulatīvo pārskatu sniegšanai, mēs iekļaujam veidnes ģeneratoru, kas aizpilda konkrētā portfeļa ES taksonomijas saskaņošanu, pamatojoties tikai uz paziņotajiem un līdzvērtīgajiem datiem.
Ja mūsu rezultāti ir sniegti ar “potenciālo” apzīmējumu, tas nozīmē, ka informācija ir balstīta uz aplēsēm. Šāda veida informācija var palīdzēt aktīvu pārvaldītājiem paredzēt, kāda ir emitentu saskaņošana, par kuriem paredzēts atklāt līdzvērtīgu vai taksonomijai specifisku informāciju, vai novērtēt, cik lielā mērā portfelis pozitīvi ietekmē vides mērķus, pat ja regulatīvā ziņošana nav galvenais mērķis.
¹ Atgādinājumam: ES taksonomijas seši vides mērķi ir: klimata pārmaiņu mazināšana; pielāgošanās klimata pārmaiņām; ūdens un jūras resursu ilgtspējīga izmantošana un aizsardzība; pāreja uz aprites ekonomiku; piesārņojuma novēršana un kontrole; bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu aizsardzība un atjaunošana.