Enerģētiskā krīze un inflācija joprojām ir pasaules kokrūpniecības ražošanas samazināšanas un darbu pārtraukšanas dzinējspēks

12.01.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Kopš 2022. gada trešā ceturkšņa Eiropa ir nonākusi enerģētikas krīzes virpulī. Koksnes rūpniecībai, jo īpaši papīra rūpniecībai un citiem lieliem elektroenerģijas patērētājiem, ir vēl sliktāk. Turklāt, sākoties inflācijas ietekmei uz Eiropas būvniecības tirgu, daudzi kokrūpniecības uzņēmumi ir samazinājuši ražošanas apjomus, atlaiduši darbiniekus un apturējuši ražošanu.

Iepriekš Paper Excellence paziņoja, ka tās papīrfabrika Kroftonā, Britu Kolumbijā, no 10. septembra uz divām nedēļām samazinās ražošanu. Septembra beigās arī koksnes uzņēmums Sveaskog paziņoja, ka ir palielinājis koksnes cenu Norrbotten un Västerbotten Zviedrijā.

Savukārt 2022. gada decembra beigās viens no Kanādas lielākajiem meža produktu ražošanas uzņēmumiem Western Forest Products atkal paziņoja, ka novembra sākumā apturēs skujkoku koksnes ražošanu Alberni Pacific kokzāģētavā, un plānotais slēgšanas periods ir 6 mēneši. Pēc tam decembra sākumā grupa paziņoja par plāniem līdz gada beigām samazināt skujkoku zāģmateriālu ražošanu par 20 miljoniem bdft (1000 dēļu pēdas ir 2,34 kubikmetri). Tajā pašā laikā attiecīgie pasākumi vienlaikus tiks īstenoti arī sešās kokzāģētavās Britu Kolumbijā, un paredzams, ka to rezultātā ražošana samazināsies par 980 miljoniem dēļu pēdu.

Canfor, kas ir lielākais koksnes uzņēmums Ziemeļamerikā, jau kopš pagājušā gada augusta beigām bija paziņojis par ražošanas samazināšanu. “Paredzams, ka inflācijas un hipotekāro kredītu procentu likmju pieaugums Eiropā turpināsies arī rudenī, kas ietekmē pieprasījumu pēc koksnes, tāpēc mēs samazinām ražošanas jaudu. Mēs esam apņēmušies arī turpmāk apmierināt to, ko vēlas klienti,” sacīja Canfor prezidents un izpilddirektors Dons Keins (Don Kayne). Canfor vispirms samazināja Zviedrijas rūpnīcas darbības laiku no 2022. gada 12. septembra, un paredzams, ka ražošanas jauda tiks samazināta par 15%.

Līdz gada beigām tirgus vide neuzlabojās. Kopš 22. decembra Canfor ir veikusi arvien vairāk atbilstošu pasākumu. Vispirms 5. decembrī tā paziņoja, ka vājās tirgus situācijas dēļ no decembra līdz nākamā gada janvārim samazinās Kanādas zāģmateriālu ražošanu (paredzams, ka ražošana samazināsies par 150 miljoniem dēļu pēdu), un paredzams, ka lielākā daļa ražotņu Britu Kolumbijā, Kanādā, 2023. gada darbībā saglabās nelielu noslodzi. Canfor 19. decembrī atkal paziņoja, ka zāģētavu ražošanas samazināšanas dēļ celulozes ražošanā trūkst kokšķiedras, un tā samazinās arī celulozes starpkontinentālās ražošanas jaudu. Paredzams, ka slēgšanas dēļ tiks saražotas par 24 000 tonnu mazāk kraftcelulozes. Canfor 3. janvārī paziņoja, ka sakarā ar vājo tirgu un šķiedras trūkumu uzņēmums atkal paplašinās masīvkoka rūpnīcas ražošanas jaudu Britu Kolumbijā, Kanādā. Papildus paredzamajam samazinājumam par 150 miljoniem dēļu pēdu tā vēlreiz samazinās ražošanas jaudu par aptuveni 21 miljonu dēļu pēdu.

Attiecībā uz Sappi Europe, kas ir vadošais laminēta papīra (tas ir pārklāts ar materiālu maisījumu vai polimēru, lai piešķirtu papīram noteiktas īpašības, tostarp svaru, virsmas spīdumu utt.) ražotājs ar galveno biroju Eiropā, lai nodrošinātu vienmērīgu pārkārtošanos jaunajiem apstākļiem, uzņēmums ir nolēmis pārdot trīs papīrfabrikas Nīderlandē, Vācijā un Somijā. Paredzams, ka pārdošana tiks pabeigta 2023. gada pirmajā ceturksnī, un pārdošanas vērtība sasniegs 270 miljonus euro. Saistībā ar papīrfabrikas pārdošanu Sappi Europe arī paziņoja, ka tā samazinās Carmignano rūpnīcas jaudu Itālijā.

Tolko, viens no pasaules vadošajiem meža produktu ražotājiem, arī paziņoja, ka, sākot no 2. janvāra, pagarinās savu zāģētavu slēgšanas laiku, un paredzams, ka tas samazinās ražošanu par 35 miljoniem dēļu pēdu.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*