Eiropas Savienības iedzīvotāja pārdomas par Tetrapak ražojumiem - vai vēlamais tiek uzdots par esošo ?

13.02.2017 |  Lindsay Miles

Kāpēc tetrapakas nav dabai draudzīgas (kaut gan ir otrreizēji pārstrādājamas).


Tetrapakas ir veikalos pieejamie iepakojumi, kuros tiek iesaiņots piens, sula un dažādi citi šķidrumi. Šādā veidā ir iesaiņoti arī citi produkti, piemēram, sagriezti tomāti. Šis iepakojums sargā pārtiku no baktēriju un citu mikrobu piesārņojuma, tāpēc produkti var pavadīt plauktā vairākus mēnešus un nesabojāties. Tetrapaku ražotāji apliecina, ka pēc izmantošanas šie iepakojumi ir otrreizēji pārstrādājami.
Izklausās lieliski, tomēr man radās jautājums... Kā tieši tetrapakas tiek otrreizēji pārstrādātas? Tās ir veidotas no dažādu materiālu slāņiem, vai ne? Vai tos iespējams atdalīt? Kas pēc tam notiek ar materiāliem? Es veicu izpēti un secināju, ka tetrapakas nemaz nav videi draudzīgs risinājums. Tālāk ir paskaidroti iemesli.


Kāds ir tetrapaku sastāvs?
Tetrapakas ir veidotas no dažādām slāņos sakārtotām sastāvdaļām: kartona (ražots no koksnes), polietilēna (plastmasas veids) un alumīnija. Šīs dažādās sastāvdaļas nodrošina tetrapaku unikālās īpašības, proti, tās saglabā šķidrumu, bet neielaiž mikrobus, un iepakojums ir izturīgs, bet viegls.

 Otrreizēji pārstrādājot tetrapaku, visas šīs sastāvdaļas ir jānošķir cita no citas.

 

Kas ir otrreizējā pārstrāde?
Otrreizējo pārstrādi var uzskatīt par iespēju pārveidot atkritumus par jaunu materiālu, tomēr precīzāk būtu to dēvēt par procesu, kura gaitā materiāls atgriežas cikliska procesa iepriekšējā fāzē. Jēdziens “otrreizējā pārstrāde” angļu valodā (recycling)  ir atvasināts no vārda “cikls” (cycle). Lietots produkts tiek pārveidots par tāda paša veida produktu, piemēram, stikla pudeles tiek pārkausētas un pārveidotas par jaunām stikla pudelēm. Kvalitāte netiek zaudēta, tāpēc šāda stikla otrreizējā pārstrāde var turpināties mūžīgi.
Ja produktu pārstrādājot pārvērš par zemākas kvalitātes (piemēram, plastmasas otrreizējas pārstrādes gadījumā) produktu, notiek nevis otrreizēja pārstrāde, bet gan pārstrāde zemākas kvalitātes produkta iegūšanai (downcycling). Produkti, kas tiek nodoti pārstrādei zemākas kvalitātes produkta iegūšanai, bieži ir pakļauti ierobežotam ciklu skaitam (dažreiz pat tikai diviem), pirms beidzas to lietderīgās lietošanas laiks un tie nokļūst atkritumu poligonā.
Lai tetrapaku varētu otrreizēji pārstrādāt, šos kartona, polietilēna un alumīnija slāņus vajadzētu nošķirt un pārveidot, lai pagatavotu jaunus tetrapaku iepakojumus. Tomēr tā nenotiek.


Kā notiek tetrapaku otrreizējā pārstrāde?
Es atradu divus dažādus video, kuros izskaidrota tetrapaku otrreizējā pārstrāde, sašķirošana sastāvdaļās un šo daļu turpmākais liktenis.
Pirmais ir diezgan sentimentāls video no Indijas, kas varētu būt uzņēmuma “Tetra Pak” reklāma un ilgst četras minūtes.

 Otrais ir Apvienotajā Karalistē/Vācijā uzņemts video, kas ilgst mazāk nekā divas minūtes.

 Tos vērojot, apdomājiet tālāk minētos jautājumus.
•    Cik liels enerģijas daudzums ir iesaistīts šajā procesā?
•    Kā tiek izmantoti materiāli pēc otrreizējās pārstrādes?
•    Kur šajā procesā ir novērojams cikls?


Kāpēc tetrapakas nav ilgtspējīgas
Ja tetrapakas ir otrreizēji pārstrādājamas, kāpēc tās nav videi draudzīgas? Aplūkosim dažādās sastāvdaļas, to izcelsmi un turpmāko likteni pēc iepakojuma iztukšošanas.


Kartons (koksne)
Uzņēmuma “Tetra Pak” tīmekļa vietnē nozīmīga vieta ir atvēlēta klientu informēšanai par viņu ražoto iepakojumu ilgtspējīgumu. Tiek daudz stāstīts par to, ka tetrapakas ir otrreizēji pārstrādājamas, un sniegta informācija, ka “Tetra Pak” izmanto FSC sertificētu koksni 41% savu iepakojumu ražošanai visā pasaulē (2013. gada dati). Tas nozīmē, ka 2013. gadā pie klientiem nonāca 32 miljardi tetrapaku ar FSC etiķeti.


Aplūkosim to no citas puses.
Ja 32 miljardi klientu ir 41% no visiem, tas nozīmē, ka pie klientiem nonākuši 46 miljardi tetrapaku, kuru izgatavošanā nav izmantota FSC sertificēta koksne. 46 miljardi iepakojumu, kas ražoti no neatjaunojamiem avotiem? Tas ir liels koksnes daudzums. Uzņēmumam “Tetra Pak” ir mērķis panākt, lai FSC sertificēta koksne tiktu izmantota 100% gadījumu, tomēr šobrīd tā nav.
Otrreizēji pārstrādājot šo kartonu, tas netiek pārveidots par jaunām tetrapakām. Nav skaidrs iemesls, kāpēc tā notiek; varbūt uzņēmuma kartonam jānāk no nelietotiem avotiem, lai novērstu piesārņojumu (tāpat kā ar plastmasu), vai arī otrreizēji pārstrādātā kartona kvalitāte nav pietiekama, lai pagatavotu jaunus iepakojumus. Varbūt ir kāds cits iemesls. Lai kāds tas būtu, šis kartons tiek pārveidots par biroju papīru.

Uz tetrapakām ir FSC Mix marķējums, kas nozīmē, ka vismaz 70 % no tā kartona jābūt FSC 100% vai pārstrādātam materiālam,bet atlikušajiem 30 % vai mazāk Kontrolētajai koksnei.


Plastmasa un alumīnijs
Abus pārējos tetrapaku slāņus, proti, polietilēnu (plastmasu) un alumīniju, otrreizējās pārstrādes procesā nevar atdalīt, un tie arī turpmāk ir apvienoti kā “polimērs”. Šis “polimērs” tiek izmantots cementa nozarē vai kā lēts celtniecības materiāls. Rodas jautājums: vai pēc šī produkta ir faktisks pieprasījums vai arī rodas tirgus tāpēc, ka ir pieejami bagātīgi šī atkritumu materiāla krājumi?
Ir ļoti labi, ka to izmanto atkārtoti un nesūta uz atkritumu poligonu, tomēr tas neveicina tetrapaku kļūšanu par videi draudzīgu risinājumu. Šo iepakojumu ražošanai tiek izmantota jauna plastmasa un alumīnijs, un atkritumi tiek pārveidoti par kaut ko pavisam citu. Tādējādi šī sistēma ir lineāra, nevis cikliska, un nekas lineārs nevar būt ilgtspējīgs ilgākā laika posmā.


Informācija par tetrapaku otrreizējo pārstrādi
Attiecībā uz otrreizējo pārstrādi ir jāpatur prātā vēl kāds apstāklis: ja kādu materiālu var otrreizēji pārstrādāt, tas nenozīmē, ka tas tiks otrreizēji pārstrādāts. Šie abi jēdzieni ir ļoti atšķirīgi. Piemēram, Apvienotajā Karalistē piekļuve otrreizējās pārstrādes rūpnīcām sasniedz augstu rādītāju jeb 85%. ASV šis rādītājs ir apmēram 40%, bet citās valstīs, piemēram, Ķīnā, ievērojami zemāks. Uzņēmuma “Tetra Pak” aptuvenā otrreizējā pārstrāde pasaules mērogā 2013. gadā nesasniedza 25%. Dānijā 2007. gadā 33% tetrapaku tika sadedzināti. Resursi pārvērtās par toksiskiem pelniem.


Secinājums
Iespējams, uzņēmums “Tetra Pak” vēlas, lai viņu produkts būtu ilgtspējīgs; viņi vēlas izmantot tikai FSC sertificētu koksni un panākt otrreizējās pārstrādes rādītājus 100% apjomā, bet līdz tam vēl ir tāls ceļš. Pat tad, ja šis mērķis tiks sasniegts, jāņem vērā, ka tetrapaku ražošana ir lineārs process. Tetrapakas tiek pārveidotas par dažādiem pēcpatēriņa produktiem, un tas nozīmē, ka viņu ražošanas procesam ir nepieciešama pastāvīga jauna, nelietota materiāla (koksnes, naftas un alumīnija) piegāde. 


Tetrapakas — kādas ir alternatīvas?
•    Tetrapaku iesaiņojuma vietā izvēlieties stiklu. Stiklu var patiesi otrreizēji pārstrādāt, radot jaunus stikla produktus. Vīns, piens, sula un eļļa tiek piedāvāta arī stikla iepakojumā, tāpēc nav nepieciešams iegādāties šos produktus tetrapakās.
•    Ja vēlaties iegādāties sagrieztus tomātus, izmantojiet tērauda kārbas; arī tās var otrreizēji pārstrādāt.
•    Apsveriet iespēju izmantot daudzreiz lietojamus iepakojumus vai gatavot produktus pats. Paša spiesta augļu sula ir daudz gardāka par pasterizētu, sīrupam līdzīgu sulu no iepakojuma. Turklāt tā ir arī veselīgāka.
•    Ja nav iespējas atteikties no tetrapaku lietošanas, izvairieties no vienas porcijas iepakojumiem. Nopērciet lielāko iepakojumu un sadaliet tā saturu atsevišķos iepakojumos pusdienām vai maltītei ceļā.

 

Raksta avots: http://treadingmyownpath.com/2014/09/11/why-tetra-paks-arent-green-even-though-theyre-recyclable/

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*