Eiropas kokmateriālu tirgus paredzami saskarsies ar virkni jaunu problēmu

02.09.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

2021. gada sākumā lielākajā daļā Eiropas zāģētavu krājumu līmenis bija zems. Gada vidū visā Eiropā, bet galvenokārt Francijā, pēkšņi un strauji pieauga pieprasījums pēc koksnes un koksnes izstrādājumiem. Līdz gada beigām tirgus joprojām attīstījās nepieredzētā ātrumā. Ražotāji bija pārslogoti ar pasūtījumiem, ostas – pārpildītas, piegādes termiņi pagarinājās, taču tas joprojām nespēja novērst to, ka koksne no Eiropas tiek labi pārdota visā pasaulē.

Šā gada sākumā kuģniecības pārslodze kopš pagājušā gada turpinājās, un loģistikas transportēšanas laika stagnācija ir kļuvusi par jaunu normu Eiropas kokmateriālu tirdzniecībā. Zināmā mērā to ietekmē tendences ASV kokmateriālu tirgū, tomēr gada sākumā pieprasījums pēc kokmateriāliem un koksnes izstrādājumiem Eiropas tirgū saglabājās spēcīgs. Dati liecina, ka šajā laikposmā kokmateriālu tirdzniecība pasaulē pieauga par 20%.

Karš Ukrainā un sankcijas pret Krieviju radīja strupceļu, kas, savukārt, šā gada pirmajā pusgadā izraisīja jaunu panisku iepirkumu raundu Eiropas kokmateriālu tirgū. Ierobežotā piedāvājuma dēļ gan kokmateriālu tirgotāji, gan patērētāji sāka veidot krājumus. Tā rezultātā Eiropas kokrūpniecības nozarei radās līdz šim nebijuši izmaksu, piedāvājuma un cenu jautājumi.

Strauji pieaugot enerģijas un citām izmaksām, aizvien vairāk datu liecina par pasaules ekonomikas lejupslīdi vai panīkumu. Atdzimušais Eiropas kokmateriālu tirgus ir strauji atdzisis un saskaras ar pavisam citādu situāciju nekā pagājušajā gadā – mājsaimniecību vēlme pirkt inflācijas spiediena ietekmē ir strauji samazinājusies, pasūtījumi vairs nepieaug, un kokmateriālu piegādātāji saskaras ar zaudējumiem zemākas peļņas dēļ.

Par laimi, pēc pirmā pusgada beigām daudzu kokmateriālu tirgotāju paziņotie pārdošanas rezultāti bija rekordlieli, un daudzu ar kokmateriāliem saistīto uzņēmumu noieta cenas palielinājās, kas kompensēja izmaksu pieauguma negatīvo ietekmi. Tomēr, ņemot vērā globālo ekonomisko satricinājumu negatīvo ietekmi uz nozari, Eiropas kokmateriālu tirgus nenoteiktība šoruden ir ievērojami palielinājusies, un tas paredzami saskarsies ar jaunu situāciju vai jaunu “normalitāti“ attiecībā uz piedāvājumu, cenām, izmaksām, darbaspēku, inflāciju un citiem apstākļiem.

Ekonomikas globalizācijas kontekstā Eiropas kokmateriālu tirgus ir šī sektora globālās tirdzniecības spoguļattēls, un jaunā situācija liks tam mainīties. Pašlaik pasaules kokmateriālu tirgus atrodas cenu krituma un pieprasījuma samazināšanās posmā. Saskaroties ar aizvien sarežģītāku kokmateriālu tirdzniecību visā pasaulē, ietekme uz tirgus piedāvājumu vēl nav zināma.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*