Kohēzijas politika ir Eiropas Savienības galvenā investēšanas politika. No tās iegūst visi ES reģioni un pilsētas, tādā veidā tiek atbalstīta ekonomiskā izaugsme, darba vietu izveide, uzņēmumu konkurētspēja, ilgtspējīga attīstība un vides aizsardzība.
Kohēzija ir ļoti svarīgs priekšnoteikums, lai vienotais tirgus, kas ir Eiropas lielākā vērtība, būtu veiksmīgs. Nelīdzsvarotība aizvilinātu iedzīvotājus un talantīgos cilvēkus prom no mājām, nelabvēlīgākā situācijā esošās teritorijas vēl vairāk atpaliktu, tāpēc kohēzija vienmēr ir bijusi Eiropas projekta pamatā un ir viena no astoņām Eiropas Investīciju bankas grupas stratēģiskajām prioritātēm.
Eiropas Investīciju bankas (EIB) grupa, kurā ietilpst Eiropas Investīciju banka un Eiropas Investīciju fonds (EIF), apņēmās 2023. gadā piešķirt 36,2 miljardus eiro projektiem nabadzīgākajos Eiropas Savienības reģionos, ko dēvē par kohēzijas reģioniem. Tā ir gandrīz puse (47%) no EIB grupas aizdevumiem un investīcijām ES pagājušajā gadā. EIB kohēzijas aizdevumi 2023. gadā sasniedza 29,8 miljardus eiro jeb 45,1% no kopējām ES finanšu saistībām, pārsniedzot bankas izvirzīto 42% mērķi un sasniedzot augstāko līmeni bankas 65 gadu pastāvēšanas vēsturē.
Trešajā ziņojumā par EIB grupas darbību ES kohēzijas reģionos uzsvērts, kā mērķtiecīgs atbalsts atraisa reģionālo potenciālu un tieši ietekmē cilvēku dzīves uzlabošanos. Uzsvērts, ka reģionālajai konverģencei Eiropā ir vajadzīgi lielāki sociālie ieguldījumi un ciešāka savstarpējā sadarbība.
Ziņojumā analizēta EIB grupas darbība kohēzijas reģionos 2023.
gadā, īpaši uzsverot mērķtiecīgus sociālos ieguldījumus galvenajos šo reģionu sistēmiskajos faktoros, piemēram, svarīgāko pakalpojumu pieejamībā (iekļaujoša veselības aprūpe un izglītība, sociālie un pieejamie mājokļi), digitālajā pieslēgumā un vidējas kapitalizācijas uzņēmumu un mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) izaugsmē, īpaši akcentējot sieviešu uzņēmējdarbību un jauniešu vajadzības.
Grupas atbalsts ekonomiskajai, sociālajai un teritoriālajai kohēzijai ir izklāstīts saistībā ar tās politikas mērķiem, darbības nozarēm, darbības valstīm, ieguldījumu ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) sasniegšanā un konkrētām nozarēm raksturīgiem projektu rezultātiem.
Ziņojuma kopsavilkuma sadaļā ir atzīta konverģence starp valstīm, taču reģionālā līmenī vērojama arvien lielāka neviendabība. Tajā sniegts arī ieskats galvenajos kohēzijas šķēršļos un parādīts, kā mērķtiecīgi sociālie ieguldījumi var palīdzēt atraisīt reģionālo darbaspēka potenciālu. Atsevišķu gadījumu analīze demonstrē ievērojamo sociālo ietekmi, ko Eiropas Investīciju bankas grupa ir panākusi, izmantojot finanšu un tehniskās zināšanas.