Eiropalešu cenas sešu mēnešu laikā samazinājušās par 40%

08.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Novembra beigās Vācijā vidējā cena jaunai eiropaletei bija 14 eiro. Pirms pusgada, maijā, tā maksāja 23-25 eiro. Saskaņā ar Pacurion prognozēm 40% kritums, visticamāk, vēl nav beigas.

Pacurion ir Vācijas uzņēmums, kas pārvalda palešu tirdzniecības sistēmu. Tās veiktās analīzes liecina, ka šā gada decembrī jaunas eiropaletes cena būs €12,80 par vienu. Tas nozīmē turpmāku cenu kritumu, kas novembrī bija €14 par vienību. Kopš maija augstākā līmeņa (€23-25 par vienību) cenu samazinājums sasniedza aptuveni 40%. Atšķirība salīdzinājumā ar pagājušā gada novembri nav tik liela (samazinājums par aptuveni 18%), taču arī tā ir nepārprotama. Svarīgi, ka, ņemot vērā pagājušajā gadā novēroto galveno ražošanas izmaksu, t.i., izejvielu, enerģijas un algu, pieaugumu, zemākas cenas tieši ietekmēs palešu ražotājus.

Ne velti daži ekonomikas analītiķi norāda uz palešu tirgu kā ekonomikas barometru. Lai gan pavasarī, kad arī strauji pieauga palešu cenas, tas galvenokārt bija saistīts ar Krievijas uzbrukumu Ukrainai un līdz ar to palešu piegāžu pārtraukšanu no Krievijas, Baltkrievijas un daļēji arī no Ukrainas, tiek uzskatīts, ka pašreiz notiekošā dziļā cenu krituma iemesls ir iekšēji faktori. Tas galvenokārt ir saistīts ar ražošanas samazināšanos praktiski visās Vācijas rūpniecības nozarēs, jo īpaši tajās, kas saistītas ar būvniecību.

Pacurion uzskata, ka papildu stimuls ir lielā konkurence Vācijas palešu tirgū. Jāatceras, ka Vācija ir lielākais ražotājs Eiropā. Otrajā vietā ir Polija, kurai Vācijas klienti arī ir galvenie saņēmēji. Ukrainai ir trešā lielākā daļa Eiropas ražošanā.

Turpmākā situācijas attīstība palešu tirgū ir grūti prognozējama. Pašlaik ir grūti prognozēt, kā nākamajā gadā uzvedīsies būvniecības nozare, taču daudzi eksperti paredz krasu šīs nozares aktivitātes samazināšanos. Optimistiskas informācijas nav arī no citām tautsaimniecības nozarēm.

Kā stimuls tiek norādīts karš Ukrainā, kas varētu izraisīt īslaicīgu cenu kāpumu. Nesen pēc Krievijas uzbrukumiem enerģētikas infrastruktūrai vairākiem ražotājiem Kijivas reģionā nācās pilnībā pārtraukt ražošanu, jo pārtrūka elektroenerģijas piegāde. Iespējams, ka arī Rietumukrainas ražotāji būs spiesti samazināt vai pat pārtraukt ražošanu.

Pašreizējā koksnes izejvielu pieejamība Vācijas tirgū tiek norādīta kā pozitīvs mozaīkas elements. Ekonomikas atdzišanas rezultātā samazinājās gan vietējo ražotāju pieprasījums, gan ievērojami samazinājās iepirkumi no Ķīnas. Nozīmīgs ir arī zāģmateriālu cenu kritums ASV, kas pēdējos divos gados spēcīgi ietekmēja pārdošanas virzienus un zāģmateriālu pieejamību. Pašlaik paliktņu ražotājiem Vācijā nav problēmu ar piekļuvi ražošanai nepieciešamajām izejvielām un zāģmateriāliem. Diemžēl nav iespējams prognozēt, cik ilgi šāda situācija saglabāsies.

Palešu cenu prognoze 2022. gada decembrim

Saskaņā ar Pacurion prognozēm 2022. gada decembrī jaunu eiropalešu cenas būs aptuveni €12,85. Lietotu A klases eiropalešu cena būs aptuveni €12,70, bet B klases – aptuveni €11,50. Saskaņā ar šīm aplēsēm lietoti C klases eiropaletes maksās aptuveni €10,50. Savukārt vienreizlietojama palete, 1200x800 mm, IPPC, kaltēta līdz 22%, 17 mm bieza, maksās aptuveni €7,05.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*