Dienvidamerikas skujkoku zāģmateriālu eksports saskaras ar Eiropas ekspansiju pasaules tirgos

11.07.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Pēc straujā krituma 2022. gadā saruka skujkoku zāģmateriālu eksports no Dienvidamerikas, kas pirmajā ceturksnī piedzīvoja vēl dziļāku kritumu. Piegādes no Čīles, kas ir līdz šim lielākā Dienvidamerikas eksportētājvalsts, līdz martam samazinājās līdz 1,18 miljoniem kubikmetru, kas ir par 43% mazāk nekā 2022. gada pirmajos trīs mēnešos.

Čīles eksports uz ārvalstīm pagājušajā gadā samazinājās līdz 6,9 miljoniem kubikmetru, kas ir par 30% mazāk nekā 2021. gadā, liecina Global Trade Atlas dati. Brazīlijas piegādes uz ārzemēm pirmajā ceturksnī saruka līdz 683 427 kubikmetriem, kas ir par 2% mazāk nekā pirms gada. Eksports no Brazīlijas 2022. gadā samazinājās par 18% līdz 2,9 miljoniem kubikmetru.

Tāpat kā 2022. gada laikā, arī pirmajā ceturksnī Dienvidamerikas eksporta kritums atspoguļoja Ziemeļamerikā vērojamo lejupslīdes tendenci. Kanādas eksports uz aizjūras galamērķiem pirmajā ceturksnī samazinājās par 9%, savukārt ASV piegādes uz ārzemēm saruka par 14%.

Tirgi mēģina konkurēt ar Eiropas kokmateriālu ekspansiju

Eksportētājiem gan Dienvidamerikā, gan Ziemeļamerikā ir bijis grūti turēt līdzi Eiropas straujajai tirgus attīstībai visā pasaulē. Eiropa un Krievija ir pastāvīgi palielinājušas savu tirgus daļu lielākajos Klusā okeāna reģiona tirgos, piemēram, Japānā, Ķīnā un Dienvidkorejā.

Eiropas eksporta izaugsme ir īpaši redzama ASV, kur 10 lielāko piegādātāju sūtījumi pirmajā ceturksnī pieauga līdz 611 miljoniem dēļu pēdu (1000 b.f. ir 2,34 kubikmetri), kas ir par 38% vairāk nekā pirms gada, un pēc visu laiku augstāko rādītāju sasniegšanas 2022. gadā tas ir rekordliels pieaugums.

Tikmēr Čīles eksports uz ASV, kas ir tās lielākais ārējais tirgus, saskaņā ar Global Trade Atlas datiem samazinājās par 3%. ASV Ārējās lauksaimniecības dienesta (FAS) dati liecina, ka pirmajā ceturksnī imports no Čīles samazinājās par 22% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada rādītājiem.

Brazīlijas eksports uz ASV saruka par 8% saskaņā ar Global Trade Atlas un ASV FAS statistikas datiem. Aģentūras ziņoja par ļoti atšķirīgiem Čīles un Brazīlijas eksporta apjomiem uz ASV, kas nav nekas neparasts.

Dienvidamerikas eksporta problēmas sasniedz Austrumāziju

Čīles eksports uz Ķīnu sasniedza 146 147 kubikpēdas (62 miljonus kubikmetru), kas ir vairāk nekā divreiz vairāk nekā 2022. gada pirmajā ceturksnī nosūtītais apjoms. Piegādes uz Japānu pieauga par 4%. Eksports uz Dienvidkoreju samazinājās par 39% līdz 72 213 kubikmetriem.

Dienvidkoreja 2022. gadā bija Čīles lielākais Klusā okeāna reģiona tirgus. Daži tirgotāji atzīmē, ka šajā valstī īpaši spēcīga bija Eiropas piegādātāju konkurence, izspiežot gan Dienvidamerikas, gan Ziemeļamerikas sugas.

Pirmajā ceturksnī Centrālamerikā Čīles Radiata priedes pieprasījums pastiprinājās. Piegāde uz šo reģionu pieauga par 19%. Eksports uz Salvadoru sasniedza 23 652 kubikmetrus, salīdzinot ar apjomu pirms gada. Piegādes uz Gvatemalu palielinājās par 63%. Šis pieaugums kompensēja eksporta samazinājumu par 16% uz Kostariku, kas vēsturiski ir viens no populārākajiem galamērķiem šajā reģionā. 

Čīles eksports uz Meksiku pirmajā ceturksnī strauji mainīja virzienu. Pagājušajā gadā sūtījumi pieauga līdz 1,75 miljoniem kubikmetru, kas ir par 164% vairāk nekā 2021. gadā. Piegādes 2023. gada pirmajā ceturksnī strauji kritās līdz 79 309 kubikmetriem, kas ir par 76% mazāk nekā pirms gada.

Tendences Meksikā bija tieši pretējas Brazīlijas eksportētājiem. Piegādes uz Meksiku pirmajā ceturksnī pieauga, palielinoties par 11%, bet 2022. gadā, salīdzinot ar 2021. gadu, tās samazinājās par 19%.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*