Cilvēka tiesību un darba godināšana (Celebration of people)

14.10.2022 |  FSC International

Pasaulē, kas pašlaik koncentrējas uz klimata krīzes ekonomiskajiem un ekoloģiskajiem aspektiem, cilvēki bieži vien tiek aizmirsti. Tomēr trešdienas (12. oktobra) FSC Ģenerālās asamblejas galvenajā sesijā tā nenotika.

Cilvēkiem patiešām ir nozīme. Bez viņu tiesību nostiprināšanas atrisināt klimata krīzi būs grūtāk. Trešdienas – 12. oktobra, FSC Ģenerālās Asamblejas galvenajā sesijā “Meža risinājumu pārveidošana kopā ar pamatiedzīvotājiem, kopienām, sīksaimniekiem un strādniekiem” tika godināti cilvēki. Pārvaldnieki, kuriem ir izšķiroša nozīme mūsu mežu atbildīgā izmantošanā, un cilvēki, kas ir daļa no meža materiālu vērtību ķēdes. Mēs uzklausījām trīs stāstus no pamatiedzīvotāju, strādnieku un sīksaimnieku pārstāvjiem, kuri dalījās ar problēmām, sasniegumiem un vērtību, ko FSC viņiem var sniegt.

FSC darba prasību potenciāls

Pirmais stāsts izskanēja no BWI (Building and Wood Workers' International Asia&Pacific) pārstāvja Dona Tolentino. Savā ikdienas darbā viņš popularizē darba standartus un darba ņēmēju tiesības un labklājību.

Dongs darbojās tehniskajā darba grupā, kas izstrādāja darba pamatprasības, kuras 2021. gadā tika ieviestas FSC ražošanas ķēdes sertificētiem uzņēmumiem.

“Auditējamās prasības ļauj auditoriem iedziļināties detaļās par to, kā sertifikātu turētāji ievēro prasības, piemēram, attiecībā uz to, lai nodrošinātu, ka netiek izmantots bērnu darbs. Auditori var pieprasīt darbinieku profilu kopijas un var tieši runāt ar darbiniekiem”.

Trešdienas galvenajā sesijā Dons Tolentino teica, ka BWI ir pieredzējis, kā uzņēmumu pārstāvji draud darbiniekiem, ja viņi iestāsies arodbiedrībās, un jaunās FSC pamatprasības attiecībā uz darbu var palīdzēt to novērst, ja tās tiek pareizi īstenotas.

Cieņa pret pamatiedzīvotājiem “Krievijas Amazonē”

Nākamais stāsts par cilvēku nozīmi bija no Rodiona Suljandzigas, FSC Pastāvīgās pamatiedzīvotāju komitejas priekšsēdētāja un udegejiešu tautības pārstāvja. Rodionam Suljandzigam ir daudzu gadu pieredze, strādājot pie pamatiedzīvotāju tiesību veicināšanas un aizsardzības. Būdams udegejietis, viņš no pirmavota zina, ar kādām problēmām savā reģionā saskaras pamatiedzīvotāji.

“Lielākais drauds ir komerciāla un nelegāla mežizstrāde, kas apdraud visas mūsu tradīcijas un savvaļas dzīvniekus. Un mūsu labklājību.”

Viņa tauta jau daudzus, daudzus gadus dzīvo Krievijas Tālajos Austrumos Bikinas upes ielejas baseinā, ko dēvē arī par “Krievijas Amazoni”. Viņi ir mednieki, kas nodarbojas arī ar makšķerēšanu kā arī tradicionalajām medībām ar lamatām, un sugām bagātie meži udegejieši ir liela kultūras vērtība. Trešdienas galvenajā sesijā Rodions dalījās ar galvenajiem principiem, kā aizsargāt savas tautas tiesības un mežus, kuros viņi dzīvo.

“Pamatiedzīvotāju tiesību ievērošana, zemes tiesību un mūsu tradicionālo zināšanu atzīšana, pamati jebkura veida lēmumu pieņemšanai. Tā ir FPIC – Brīva, iepriekšēja un apzināta piekrišana. Un, protams, vissarežģītākā daļa – uzticības un partnerības veidošana starp valstīm, vides aktīvistiem un pamatiedzīvotāju organizācijām. Šādā veidā FSC ir svarīga loma arī udegejiešu tautai.

Balstiesību piešķiršana sīksaimniekiem Taizemē

Noslēguma vēstījumu sniedza Maiprae Lojena, AGRIAC rīkotājdirektore Taizemē. Maipraei ir vairāk nekā desmit gadu pieredze dabiskā kaučuka biznesā, un viņas valsts ir pasaulē lielākā dabiskā kaučuka eksportētāja. Taizemes kaučuka plantācijās strādā 1,7 miljoni mājsaimniecību – 80% no tām ir sīksaimnieki, kas nozīmē vidēji 2,5 hektārus uz vienu plantāciju un vienu mājsaimniecību. Pirms 10 gadiem šis skaits bija 10 hektāri.

“To ražošanas izmaksas ar katru gadu pieaug, jo sabiedrība noveco. Kaučuks ir ļoti svarīga pasaules prece, un tirgū valda liela konkurence. Tirgus valde ir vienīgā vieta, uz kuru nozare koncentrējas. Taču cilvēki, kas veido šos skaitļus, ir reāli cilvēki. Un viņi ir šī biznesa mugurkauls.”

Maiprae Lojena pirms dažiem gadiem pameta darbu un kopā ar biznesa partneri nodibināja AGRIAC ar skaidru misiju: Taizemes dienvidos mazajiem kaučuka plantāciju audzētājiem dot iespēju izpausties tirgū un palīdzēt viņiem uzlabot darba un dzīves apstākļus, produkcijas izlaidi un ienākumus, kā arī aizsargāt vidi.

AGRIAC nodarbina un apmāca lauksaimniekus, saskaņo pieprasījumu ar piegādātājiem un nodrošina klientiem īpašu pakalpojumu, lai nodrošinātu ilgtspējību un pārredzamību no meža līdz rūpnīcām.

Šobrīd uzņēmums sadarbojas ar vairāk nekā 2000 sīksaimnieku. Uzņēmumam ir FSC mežu apsaimniekošanas grupas sertifikāts ar 500 meža vienībām un ambīcijām augt. AGRIAC FSC ir instruments, kas palīdz veicināt atbildīgu mežu apsaimniekošanu un pienācīgus darba apstākļus sīksaimniekiem.

“FSC ir novirzījusi šo prožektoru gaismu uz viņiem, jo FSC pievēršas plantācijām un sīksaimniekiem.”

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*