
Jaunā Nacionālās mājokļu būvnieku asociācijas ziņojumā konstatēts, ka neliels procentu likmju kritums palīdzēja pārtraukt būvnieku uzticības līmeņu kritumu virkni. Tā ilga 12 mēnešus pēc kārtas. Kopumā noskaņojums joprojām nav pozitīvs un būvnieki turpina cīnīties ar paaugstinātām celtniecības izmaksām, būvmateriālu piegādes ķēdes traucējumiem un sarežģītiem pieejamības apstākļiem.
Saskaņā ar 18. janvārī publicēto Nacionālās mājokļu būvnieku asociācijas NAHB/Wells Fargo mājokļu tirgus indeksu (HMI) janvārī būvnieku pārliecība par jaunuzcelto vienģimenes māju tirgu pieauga līdz 35 punktiem.
“Šķiet, ka zemākais būvnieku noskaņojuma punkts šajā ciklā tika reģistrēts decembrī, lai gan daudzi būvnieki turpina izmantot dažādus stimulus, tostarp cenu atlaides, lai veicinātu pārdošanu,” sacīja NAHB priekšsēdētājs Džerijs Konters (Jerry Konter), mājokļu būvnieks un attīstītājs no Savannas, Džordžijas štatā.
“Celtnieku noskaņojuma pieaugums nozīmē arī to, ka atļauju izsniegšanas un būvniecības uzsākšanas cikla zemākais līmenis, visticamāk, ir tuvu. Mājokļu būvniecības atveseļošanās varētu sākties jau 2023. gadā.”
“Lai gan NAHB prognozē, ka šogad salīdzinājumā ar 2022. gadu vienģimeņu mājokļu būvniecības uzsākšana samazināsies, šķiet, ka mājokļu jomā gaidāms pagrieziena punkts,” sacīja NAHB galvenais ekonomists Roberts Dītcs. “Tuvākajos ceturkšņos vienģimeņu māju būvniecība pieaugs no cikla zemākajiem līmeņiem, jo paredzams, ka hipotekāro kredītu likmes būs zemākas un veicinās mājokļu pieejamību. Mājokļu pieejamības uzlabošanās vairos pieprasījumu pēc mājokļiem, jo valstī ir strukturāls mājokļu deficīts 1,5 miljonu vienību apmērā.”
NAHB/Wells Fargo HMI, kas iegūts no ikmēneša aptaujas, kuru NAHB veic jau vairāk nekā 35 gadus, novērtē celtnieku viedokli par pašreizējo vienģimenes māju pārdošanu un pārdošanas gaidām nākamajiem sešiem mēnešiem kā “labu”, “apmierinošu” vai “sliktu”. Aptaujā būvniekiem arī tiek lūgts novērtēt potenciālo pircēju plūsmu kā “augstu vai ļoti augstu”, “vidēju” vai “zemu vai ļoti zemu”. Pēc tam katra komponenta vērtējums tiek izmantots, lai aprēķinātu sezonāli koriģētu indeksu, kurā jebkurš skaitlis virs 50 norāda, ka vairāk būvnieku uzskata apstākļus par labiem nekā sliktiem.
Visi trīs HMI indeksi pirmo reizi kopš 2021. gada decembra uzrādīja pieaugumu. HMI indekss, kas novērtē pašreizējos pārdošanas apstākļus janvārī, pieauga par četriem punktiem līdz 40 punktiem, komponents, kas raksturo pārdošanas prognozes nākamajos sešos mēnešos, palielinājās par diviem punktiem līdz 37 punktiem, bet rādītājs, kas mēra potenciālo pircēju plūsmu, palielinājās par trim punktiem līdz 23 punktiem.
Aplūkojot reģionālo HMI rādītāju trīs mēnešu mainīgos vidējos rādītājus, redzams, ka rietumos reģistrēts viena punkta pieaugums līdz 27 punktiem, dienvidos saglabājās nemainīgs 36 punktu līmenis, ziemeļaustrumos samazinājās par četriem punktiem līdz 33 punktiem, savukārt vidējos rietumos samazinājās līdz 32 punktiem.
