Bažas, ka Turcijas koksnes granulu eksporta pieaugums saistīts ar Krievijas resursiem

12.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Eiropas Savienības (ES) noteiktais koksnes biomasas importa aizliegums no Krievijas ir izraisījis septiņkārtīgu Turcijas koksnes granulu eksporta pieaugumu uz ES dalībvalstīm. Tas ir radījis bažas, ka lielākā daļa varētu būt atkārtoti sertificēts materiāls no Krievijas, ziņo Montel.

Embargo tika noteikts 2022. gada aprīlī kā daļa no piektās ES sankciju kārtas pret Krieviju. Tajā laikā Turcija uz ES galamērķiem eksportēja vidēji 2200 tonnas koksnes granulu mēnesī. No jūnija šis apjoms pieauga līdz 10 000 tonnu mēnesī, bet septembrī – līdz 16 000 tonnu, liecina Eurostat dati.

Salīdzinājumam: pirms aizlieguma Krievija uz ES valstīm eksportēja vidēji 153 000 tonnu mēnesī. Līdz septembrim apjomi bija samazinājušies līdz nullei.

Lielākā daļa eksporta no Turcijas tika eksportēta uz Bulgāriju un Itāliju

Skandināvijas biomasas tirgotāja Montel pārstāvis norādīja, ka “Turcija ir kļuvusi par ļoti lielu koksnes granulu eksportētāju”, un piebilda, ka būtu bijis “dīvaini”, ja valsts būtu spējusi tik ātri palielināt ražošanas apjomus par tik daudz. Viņš piebilda, ka ir “iespējams”, ka Krievijas koksnes granulas tiek pārkrautas Turcijas ostās, pārsertificētas kā Turcijas izcelsmes granulas un pēc tam nosūtītas “dažiem mazāk skrupuloziem” pircējiem Eiropā. Kijevā bāzēts biomasas tirgotājs, kas cieši sadarbojas ar Turcijas eksportētājiem, Montel sacīja, ka varētu būt notikusi Krievijas granulu pārkraušana, bet iespējams, ka tas varētu notikt vienlaikus ar iekšzemes ražošanas apjoma pieaugumu.

“Biomasas cenas straujais kāpums paver durvis ļoti eksotiskām iespējām,” pārstāvis uzsvēra, piebilstot, ka Turcijas koksnes granulu cena ir EUR 270-300 par tonnu. “Turcijā ir zināmas koksnes rezerves, tāpēc viņi varētu izmantot vietējos izejmateriālus,” norādīja pārstāvis.

Tomēr saskaņā ar Stambulā bāzētās firmas Montel-Foreks sniegto informāciju Turcijā nav pieejami ticami dati par ražošanu vai eksportu.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*