Baltkrievijas kokmateriālu plūsma uz Eiropas Savienību caur Vidusāziju – sankcijas tiek apietas

28.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

Baltkrievija apiet Eiropas Savienības sankcijas, eksportējot kokmateriālus uz ES valstīm, izmantojot viltotus dokumentus, kuros norādīts, ka koksne nāk no Kazahstānas un Kirgizstānas, otrdien (20. decembrī) atklāja Baltkrievijas pētnieciskā tīmekļa vietne.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā caur Baltkrievijas teritoriju 2022. gada martā Eiropas Savienība aizliedza importēt daļu Baltkrievijas koksnes.

Lai apietu sankcijas, Baltkrievijas kokmateriāli turpināja ierastajiem klientiem nonākt ar viltotiem dokumentiem, vēsta pētnieciskā tīmekļa vietne ”Baltkrievijas Izmeklēšanas centrs” (BIC). Šai shēmai bija jārada aizdomas Eiropas Savienībā, jo 2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, koksnes eksports no Kazahstānas palielinājās 74 reizes, bet no Kirgizstānas – 18 000 reizes.

Saskaņā ar izmeklēšanu, kas tika veikta sadarbībā ar Siena (Lietuva), Kloop (Kirgizstāna), Vlast (Kazahstāna), Re:Baltica (Latvija), Fundacja Reporterów (Polija) un OCCRP (Organizētās noziedzības un korupcijas ziņošanas projekts), shēmu daļēji vadīja bijušās Baltkrievijas amatpersonas.

Vilcieni ar granulu kravām

Kirgizstānas uzņēmumi, kas ir saistīti ar Baltkrieviju, piedāvāja piegādāt produktus, uz kuriem attiecas apakšsankcijas, tieši uz Eiropas Savienību, izmantojot viltotus dokumentus. Baltkrievijas Izmeklēšanas centrs uzzināja par trim šādiem uzņēmumiem, no kuriem viens plānoja uz Eiropu nogādāt ”vilcienu kravas” ar granulām.

Pēc sankciju ieviešanas Polijā reģistrēts koksnes tirgotājs turpina veikt tiešus maksājumus savam Baltkrievijas partnerim. Vienlaikus uzņēmums apgalvo, ka importētā koksne ir no Kazahstānas.

BIC žurnālisti, uzdodoties par klientu no Polijas, zvanīja poļu uzņēmumam un lūdza vai ir iespējams iegādāties Baltkrievijas kokmaterialus. Uzņēmuma koksnes pārdošanas vadītājs apstiprināja, ka kompānijai patiešām ir koksne no Baltkrievijas, bet drīz beigsies krājumi. Viņš piebilda, ka uzņēmums ir sācis strādāt ar jauniem piegādātājiem no Ukrainas un Kazahstānas. Tomēr Kazahstānas valdība pagājušā gada novembrī bloķēja koksnes izstrādājumu eksportu, lai attīstītu vietējo kokrūpniecību. Aizliegums tika pagarināts divas reizes – vasarā un ziemā. Kirgizstānas iestādes ieviesa līdzīgus pasākumus.

BIC uzzināja par šo shēmu no e-pasta vēstules, kas nonāca redakcijā. Privāts Baltkrievijas pakalpojumu uzņēmums Quality Standard piedāvāja savus pakalpojumus preču reeksportam no ES uz Baltkrieviju caur Kirgizstānu.

BIC žurnālisti, uzdodoties par potenciālajiem klientiem, sarunājās ar uzņēmuma vadītāju un lūdza iegādāties baltkrievu koksni ar sertifikātiem no Kirgizstānas, lai to piegādātu uz Eiropu.

Dažas dienas vēlāk Quality Standard piedāvāja sadarbību ar Kirgizstānas kolēģi, palīdzot Baltkrievijas koksnes izstrādājumu piegādātājiem iegūt Kirgizstānas dokumentus kravai un iziet ES muitu.

EURACTIV lūdza Kazahstānas un Kirgizstānas iestādes sniegt komentārus par izmeklēšanu.

Kazahstānas amatpersona sacīja, ka viņa valsts, kas ir daļa no Eirāzijas Ekonomiskās savienības, kurā ietilpst Krievija, Baltkrievija un citas valstis, “nopietni izturas pret savām starptautiskajām saistībām”. Lai gan Kazahstāna neatbalsta sankcijas kā domstarpību risināšanas veidu, tā arī necenšas palīdzēt apiet Eiropas Savienības un ASV sankcijas pret Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumiem, teica amatpersona.

Kazahstānas amatpersona atgādināja, ka, lai novērstu sekundāro sankciju piemērošanu Kazahstānas uzņēmumiem, valsts regulāri rīko konsultācijas ar Eiropas Komisiju un ASV administrāciju.

“Mēs aicinām Kazahstānas uzņēmumus būt uzmanīgiem, veicot darījumus ar partneriem Krievijā un Baltkrievijā, un pārbaudīt preces, uz kurām attiecas sankcijas, kā arī veikt darījumus ar personām un uzņēmumiem no sankciju saraksta. Šie saraksti ir publiski pieejami, un ir pieejami īpaši pakalpojumi šo preču, personu un uzņēmumu meklēšanai,” piebilda amatpersona. Kirgizstānas vēstniecība neatbildēja uz EURACTIV aicinājumu sniegt komentārus.

Baltkrievija 2020. gadā ierindojās 9. vietā starp lielākajām koksnes piegādātājām Eiropas Savienībai. Nākamajā gadā pasaules koksnes cenas pieauga, un pavasarī tās sasniedza rekordaugstu līmeni. Līdz 2021. gada beigām Baltkrievija uz Eiropu bija eksportējusi koksni un koksnes izstrādājumus 2,3 miljardu ASV dolāru vērtībā. Tas ietver zāģbaļķus un dēļus, saplāksni un skaidu plātnes, koksnes granulas un briketes.

Eiropas Savienībā galvenie šo Baltkrievijā ražoto preču pircēji bija Polija, Lietuva, Latvija, Vācija un Nīderlande.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*