ASV zāģmateriālu cenas samazinās turpat līdz pirmspandēmijas līmenim

28.09.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

ASV zāģmateriālu cenas ir nokritušas līdz zemākajam līmenim vairāk nekā divu gadu laikā, atgriežoties pie cenām, kādas tās maksāja pirms pandēmijas būvniecības uzplaukuma, un norādot uz strauju būvniecības tempu palēnināšanos.

Kokmateriālu nākotnes līgumi otrdien noslēdzās par 429,30 dolāriem par tūkstoš dēļu pēdām (1000 d.p. ir 2,34 kubikmetri), kas ir par aptuveni trešdaļu mazāk nekā pirms gada un par apmēram 70% mazāk nekā martā, kad Federālo rezervju sistēma sāka paaugstināt procentu likmes, lai cīnītos pret inflāciju.

Koksnes cenas kritās pirmajās 2020. gada “lokdauna” dienās, bet tās strauji pieauga tajā vasarā, kad mājās esošie amerikāņi masveidā pārbūvēja savus mājokļus un piepilsētu namu pārdošanas apjomi strauji pieauga. Būvniecībā pieprasītāko izmēru kokmateriālu cenas gandrīz trīskāršoja pirmspandēmijas reģistrēto rekordu, liecinot par inflāciju un piegādes ķēžu pārrāvumiem, kas apgrūtinās ekonomikas atveseļošanos.

Taču zāģmateriālu cenas samazinājās, kopš Centrālā banka vērsās pret augošajām patēriņa cenām un pārkarsušo mājokļu tirgu. Divus gadus pieaugošās kokmateriālu izmaksas paaugstināja mājokļu cenas. Tagad mājokļu būvnieki apgalvo, ka lētāka koksne ļauj tiem piedāvāt pircējiem atvieglojumus un samazināt cenas, nesamazinot peļņas robežas.

Koksnes cenu noteikšanas pakalpojums Random Lengths otrdien paziņoja, ka tā karkasa un zāģmateriālu saliktais indekss, kas nosaka vairāku sugu koksnes pārdošanu skaidrā naudā, samazinājās līdz 520 USD, kas ir par 60% mazāk nekā marta sākumā. Tagad, kad piedāvājuma problēmas ir mazinājušās un augstākās hipotekāro kredītu likmes vairāk nekā desmit gadu laikā ir palēninājušas mājokļu pārdošanu, pircēji vairs neuzkrāj zāģmateriālus, baidoties, ka tie nebūs pieejami.

“Visa steidzamība pēdējo divu gadu laikā – “dodiet man visu, ko varat” – būtībā ir beigusies. Kokmateriālu tirgotāji nebaidās no cenu kāpuma,” uzsvēra Maikls Gudmens (Michael Goodman), viņa ģimenei piederošās un viņa vadītās Sherwood Lumber Corp. vairumtirdzniecības uzņēmuma speciālo produktu direktors. Melvilas (Melville, Ņujorkas štats) izplatītājs pārdod karkasa zāģmateriālus un saplāksni celtniecības piegādes uzņēmumiem, koksnes produkcijas ražotājiem un materiālu iepakojuma izgatavotājiem visā valstī. “Diemžēl pievilcīgo zāģmateriālu pasaule tuvojas beigām,” viņš teica.

Pols Janke no Forest Economic Advisors LLC informēja, ka uzņēmums prognozē zāģmateriālu patēriņa samazināšanos šogad par 2,5% un 2023. gadā – līdz pat 4,5%, jo mājokļu celtniecība apstāsies un pēc pandēmijas laika remontdarbu buma pieprasījums atgriezīsies pie normāla. Neraugoties uz straujo patēriņa kritumu, P. Janke un citi sagaida, ka koksnes cenas būs daudz augstākas nekā iepriekšējās lejupslīdēs – 400 dolāru par tūkstoš dēļu pēdām (1000 d.p. ir 2,34 kubikmetri), nevis 200 dolāru, jo tirgotāju krājumi ir rekordlieli un pieaug ražošanas izmaksas, jo īpaši Britu Kolumbijā, kur mežu ugunsgrēki, koksnes kaitēkļi un arī dabas aizsardzības pasākumi ir samazinājuši apaļkoksnes piedāvājumu.

Kanādas rietumu daļā kokrūpniecības uzņēmumiem, lai panāktu peļņu, optimālā cena būtu aptuveni 500 ASV dolāru par tūkstoš dēļu pēdām (500 USD par 2,34 kubikmetriem), un tas nozīmē, ka zāģētavas, visticamāk, piebremzēs ražošanu, kad egļu, priežu un egļu dēļu cenas samazināsies zem šīs cenas, teica Pols Jannke.

Tur, kā arī ASV Klusā okeāna ziemeļrietumos un dienvidos koksnes pārstrādes uzņēmumi jau ir sākuši samazināt ražošanas apjomus. Koncerns Canfor Corp. paziņoja, ka tas ir sācis divu nedēļu ierobežojumus lielākajā daļā savu ražotņu Britu Kolumbijā. Darbs tiks atsākts ar saīsinātu darba grafiku, lai pazeminātu Vankūveras uzņēmuma ražošanas jaudu par aptuveni 200 miljoniem dēļu pēdu jeb aptuveni 15% no pagājušā gada ceturtā ceturkšņa produkcijas.

Ziemeļamerikas kokzāģētavu konsolidācija, ko veic daži lieli uzņēmumi, piemēram, Canfor un West Fraser Timber Co., ir paātrinājusi ražošanas samazināšanās tempu, reaģējot uz cenu kritumu, un tai vajadzētu uzlabot cenas, norādīja Hokans Ekstrēms (Håkan Ekström) no Wood Resources International LLC. “Tirgus nedaudz vairāk kontrolē mazāks koksnes pārstrādes rūpnīcu īpašnieku skaits,” H. Ekstrēms teica. “Kad īpašnieku bija vairāk, visi gaidīja, kad kāds cits palēninās darbību.”

Tādi tirgotāji kā Gudmens no Šervudas uzņēmuma informē, ka straujā koksnes apjoma samazināšana ir iemesls, lai papildinātu kokmateriālu krājumus. “Gaidīšanai negatīvs risks, un patiesībā nav nekā slikta pirkt tieši tagad, to mēs arī sakām saviem klientiem,” viņš uzsvēra.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*