ASV zāģmateriālu cenas samazinās līdz jaunam 2022. gada zemākajam līmenim, mājokļu būvētāju noskaņojums turpina pasliktināties

28.12.2022 |  globalwoodmarketsinfo.com

ASV skujkoku zāģmateriālu cenām pirmdien pagarinājās sešu dienu zaudējumu sērija pēc tam, kad mājokļu būvnieku noskaņojums kritās jau 12. mēnesi pēc kārtas.

ASV zāģmateriālu nākotnes līgumi samazinājās pat par 4% līdz 370,40 USD par tūkstoti dēļu pēdu (1000 b.f. ir 2,34 kubikmetri), kas ir jauns 2022. gada zemākais līmenis un viszemākais rādītājs kopš 2020. gada jūnija.

Šī būtiskā celtniecības prece no gada sākuma ir samazinājusies par 68% un par 79% salīdzinājumā ar 2021. gada maijā sasniegto rekordaugsto līmeni, kad lielo pieprasījumu pēc mājokļiem papildināja piegādes ķēdes problēmas.

Kokmateriālu cenu samazināšanās lielā mērā skaidrojama ar šā gada lejupslīdi, kas vērojama visos mājokļu tirgus aspektos, jo strauji augošās hipotekāro kredītu likmes veicināja pārdošanas tempu palēnināšanos, ierobežoja mājokļu cenu pieaugumu un nopietni iedragāja mājokļu būvētāju uzticību.

Nacionālās mājokļu būvnieku asociācijas/Wells Fargo mājokļu tirgus indekss decembrī samazinājās par diviem punktiem līdz 31 punktam, kas ir zemākais līmenis kopš 2012. gada, izņemot C19 pandēmijas sākumu 2020. gadā.

Lai cīnītos ar lejupslīdi, 62% mājokļu būvētāju izmanto iniciatīvas, lai palīdzētu palielināt pārdošanas apjomus, liecina aptaujas dati. Tomēr, pamatojoties uz pārdošanas rādītajiem, patērētāji joprojām vilcinās izdarīt izvēli par mājokļa iegādi.

Saskaņā ar Freddie Mac datiem vidējā 30 gadu hipotēku kredīta likme pašlaik ir 6,3%, kas ir zemāka par nesenajiem augstākajiem 7,08%, bet joprojām ir aptuveni divreiz augstāka nekā gada sākumā. Hipotēku likmju straujais kāpums samazināja jaunu mājokļu iegādes pieejamību, kas izraisīja ievērojamu esošo nekustamo īpašumu pārdošanas tempu palēnināšanos. Tāpēc jebkurš šā gada straujā procentu likmju kāpuma pavērsiens varētu spēcīgi ietekmēt uzticības nostiprināšanos ASV mājokļu tirgum.

Oktobrī pieejamo mājokļu pārdošanas apjomi mēneša laikā samazinājās par 6%, kas ir devītais mēneša kritums pēc kārtas, un gada laikā pārdošanas apjomi samazinājās par 28%. Un saskaņā ar Case-Shiller ASV nacionālo mājokļu cenu indeksu 2022. gadā sesto mēnesi pēc kārtas samazinājās mājokļu cenu pieaugums.

Tas viss ir pasliktinājis ASV mājokļu būvētāju, kuri, uzsākot jaunus būvniecības projektus, rada lielāko daļu kokmateriālu pieprasījuma, perspektīvas.

“NAHB sagaida, ka 2023. gadā saglabāsies mājokļu tirgus vājināšanās, un mēs prognozējam, ka 2024. gadā gaidāma atveseļošanās, ņemot vērā esošo mājokļu deficītu valstī 1,5 miljonu vienību apmērā un nākotnē paredzamās zemākās hipotēku likmes, kas gaidāmas līdz ar FED monetārās politikas atvieglošanu 2024. gadā,” sacīja NAHB galvenais ekonomists Roberts Dīcs.

Taču mājokļu tirgū nav viss drūms un negatīvs un Roberts Dītcs atzīmēja dažus potenciālos pozitīvos pavērsienus šajā nozarē.

“Šī HMI ziņojuma labā iezīme ir tā, ka tas ir mazākais indeksa kritums pēdējo sešu mēnešu laikā, kas norāda, ka, iespējams, mēs tuvojamies cikla apakšajai robežai attiecībā uz būvnieku noskaņojumu. Hipotekāro kredītu likmes ir samazinājušās no vairāk nekā 7% pēdējās nedēļās līdz aptuveni 6,3% šodien, un pirmo reizi kopš aprīļa būvnieki reģistrēja nākotnes pārdošanas prognožu pieaugumu,” norādīja ekonomists R. Dīcs.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*