Mežu atjaunošana ar kvalitatīviem stādiem un regulāra jaunaudžu kopšana pēc Latvijas iedzīvotāju domām (81% respondentu) ir nozīmīgākais veids, kā mežs un mežsaimniecība palīdz mazināt klimata pārmaiņas, jo jauns mežs aktīvāk piesaista ogļskābo gāzi, – tā liecina a/s “Latvijas valsts meži” (LVM) un pētījumu centra SKDS aprīlī veiktās iedzīvotāju aptaujas “Mežs un klimats” dati.
Atjaunojamu dabas resursu izmantošana siltumenerģijas ražošanā, kā piemēram, šķelda un malka, pēc Latvijas iedzīvotāju, domām ir otrs efektīvākais veids, kā mazināt klimata pārmaiņas, par vēl nozīmīgāku veidu ir atzīta atjaunojamu dabas resursu izmantošanu elektroenerģijas ražošanā.
Lielākā daļa jeb 78% respondentu norāda, ka kopumā ir veikuši apzinātas darbības klimata pārmaiņu mazināšanai. Visbiežāk aptaujātie respondenti norādīja, ka cenšas samazināt ikdienas patēriņu: jaunas lietas tiek pirktas apdomīgāk, lai samazinātu atkritumu daudzumu (norādījuši 50% respondentu), tāpat pēdējā gada laikā ir ticis papildu domāts par izmestās pārtikas daudzuma (41%) un enerģijas patēriņa (36%) samazināšanu.
Aptaujas dati liecina, lai mazinātu klimata pārmaiņas, aptaujātie labprāt izvēlas arī koka izstrādājumus, nevis plastmasu (16%), apzināti izvēlas zīmolus, kas ir ieviesuši videi draudzīgas prakses (11%) un dzīvo vai vēlētos dzīvot no koka būvētā mājā tikai tāpēc, ka tā sevī uz visu kalpošanas laiku noglabā oglekli (9%).
Tāpat respondentu atbildes liecina, ka pieaug centieni pārvietoties ar kājām vai velosipēdu un mazāk ar autotransportu (29%), kā arī izvēlēties vietējas izcelsmes produktus, kas nav transportēti no tālām valstīm (26%).
Uzzināt vairāk par katra atbildību un rīcību klimata pārmaiņu mazināšanā ikviens interesents varēs uzzināt jau nākamnedēļ, 26. un 27. maijā Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē, kur notiks gaidītais meža nozares pasākums “Latvijas Meža dienas 2023”, kas šogad veltīts klimata tēmai: “Vai mežs izglābs pasauli?”
Lasīt visu rakstu