Aktualitātes mežrūpniecībā – Eiropā un citur pasaulē. Augusts. III daļa

29.08.2023 |  Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija

1. Vācijas kokapstrādes nozares pārstāvji ikgadējā kongresā diskutēs par tirgus situāciju un problēmām

Vairāk nekā 240 dalībnieki no Vācijas kokrūpniecības un mežsaimniecības nozares pulcēsies Štutgartē uz ikgadējo Vācijas kokrūpniecības kongresu, lai apspriestu aktuālos jautājumus.

Pasākumā, ko 8. un 9. novembrī rīko Vācijas Zāģētavu un kokrūpniecības asociācija (DeSH), galvenā uzmanība tiks pievērsta “mūsdienu pārmaiņām” un to ietekmei uz politiku, sabiedrību un ekonomiku. Ar prominentu viesu ziņojumiem pasākumā tiks izceltas pārmaiņu procesa iespējas un parādīts, kā pārmaiņas iespējams veidot ar koksnes palīdzību.

2. Zviedrija: Baļķu cenu kāpums 2023. gada 2. ceturksnī

Zviedrijā 2023. gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2023. gada pirmo ceturksni, pieauga gan apaļkoku, gan zāģbaļķu, gan celulozes koksnes iepirkuma cenas.

3. Otrajā ceturksnī samazinājies skujkoku zāģmateriālu eksports no Eiropas uz ASV

Pēc lieliskiem rezultātiem gada sākumā ASV skujkoku zāģmateriālu imports no Eiropas otrajā ceturksnī strauji samazinājās. Šī tendence veicināja kopējo ārvalstu zāģmateriālu pieprasījuma samazināšanos ASV pirmajā pusgadā.

4. ES Komisija sāk izmeklēšanu par bērza saplākšņa importu no Krievijas caur Turciju un Kazahstānu

5. Kanāda apstrīd ASV nodevu termiņa pagarināšanu skujkoku zāģmateriāliem

Kanāda apstrīdēs ASV ievedmuitas nodokļu paplašināšanu Kanādas skujkoku zāģmateriālu produktiem, ko Otava nodēvējusi par “negodīgu, netaisnīgu un nelikumīgu”, 22. augustā paziņoja Kanādas Tirdzniecības ministrija.

6. Somija: Šoruden gaidāma skujkoku zāģmateriālu tirgus pasliktināšanās

Straujā Somijas skujkoku zāģmateriālu tirgus lejupslīde ir radījusi grūti prognozējamus apstākļus apaļkoksnes tirgum rudenī. Pamatojoties uz galaproduktu tirgu, nav iemeslu uzskatīt, ka salīdzinājumā ar pavasarī sasniegto maksimumu pārdošanas cenas varētu palielināties.

7. Indija kļūst par “lielāko izaugsmes tirgu” ASV lapu koku zāģmateriāliem

Indija 2023. gada 1. pusgadā ir kļuvusi par lielāko ASV lapu koku zāģmateriālu tirgu, kur kopējais nosūtīto kokmateriālu apjoms ir palielinājies par 76%, sasniedzot 6 610 , savukārt, vērtība par 47%, sasniedzot 3,98 miljonus ASV dolāru, salīdzinot ar 2022. gada 1. pusgadu.

8. Krievija pēta jaunus kokmateriālu tirgus. Koksnes cenas stabilizējas

Krievijas Meža inventarizācijas organizācija ziņo, ka pēc nestabilitātes 2021-2022. gadā un cenu krituma (zemākas nekā pirms pandēmijas), koksnes cenas Krievijā atkal ir stabilizējušās.

9. CLT* izmantošanai būvniecībā varētu palīdzēt mākslīgais intelekts

Salīdzinot ar tradicionālo betona konstrukciju, ilgtspējīga arhitektūra no koksnes ir videi draudzīgāka, taču vienmēr ir iespējami uzlabojumi. Ņemot to vērā, uzņēmums, kura līdzdibinātājs ir Karlo Ratti (Carlo Ratti), apgalvo, ka, izmantojot mākslīgā intelekta tehnoloģijas, CLT ražošanas procesā radušos atlikumus varētu samazināt līdz pat 30%.
Cross-laminated timber (CLT) ir koksnes materiālu apakškategorija, kurā paneļu izstrādājumu izgatavo, līmējot kopā vismaz trīs koksnes slāņus

10. Koksnes granulu ražošanas pieaugums Eiropā. Īpaši Vācijā.

Nesenais pieprasījuma pieaugums pēc granulām ir veicinājis turpmāku iekšzemes ražošanas apjoma palielināšanos lielākajā daļā ES dalībvalstu. Kopš 2017. gada par spēcīgu izaugsmi tika ziņots Vācijā, Francijā, Austrijā un Polijā. Vācija ir trešā lielākā koksnes granulu ražotāja pasaulē (pēc ASV un Kanādas). Pašlaik Vācijā darbojas 50 koksnes granulu ražotnes ar kopējo ražošanas jaudu 3,9 milj. tonnu gadā.

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*