9.-15. marts

15.03.2024 |  LMSP
Vērts zināt! Par gaidāmajiem notikumiem
 
Akcija “Ziedu ceļos” no 1. februāra līdz 30. oktobrim
 
23. martā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte aicina ekonomikas, vadībzinātņu un sociālo zinātņu absolventus satikties Jelgavā un kopīgi svinēt fakultātes 55 gadu jubileju
 
Līdz 8. aprīlim Eiropas Komisijas sagatavota aptauja par adminstratīvā sloga samazināšanu lauksaimniekiem
 
2024. gada 18.-19. aprīlī Daugavpils Universitātes 66. starptautiskā zinātniskā konference
 
 
20. aprīlī 6. Vimbu svētki Bauskā
 
Līdz 12. maijam iespēja pieteikt kandidātus Eiropas Komisijas izsludinātajā konkursā “EU Organic Awards” bioloģiskās produkcijas ražotājiem, kuri izstrādājuši izcilus, inovatīvus, ilgtspējīgus un iedvesmojošus projektus, radot reālu pievienoto vērtību bioloģiskajai ražošanai un patēriņam. 
 
Latvijas meža dienas – 24. un 25. maijā
 
Par oficiālo
 
No 4. līdz 10. martam  Baltijā un Ziemeļvalstīs novērotas gan kāpjošas, gan krītošas elektroenerģijas cenu tendences. Savukārt dabasgāzes un šķeldas cenas tirgū ir pietuvojušās teju līdzvērtīgam cenu līmenim. 
 
Par informatīvo sanāksmi plašākai informācijai par Eiropas Komisijas priekšlikumiem attiecībā uz pārtikas atkritumu mazināšanas mērķiem un tekstilizstrādājumu atkritumu apsaimniekošanu.
 
Par nozares jautājumiem
 
Valsts meža dienests atgādina, ka līdz 2024. gada beigām ir izsludināta mizgrauža masveida savairošanās situācija Latvijas teritorijas mežos. Tās ietvaros no 1. aprīļa egļu mežaudžu aizsardzības zonās būs spēkā saimnieciskās darbības ierobežojumi.
 
Šobrīd uzņēmums strādā ar 20 miljonu eiro apgrozījumu gadā, piedāvājot vienkāršas, bet kvalitatīvas no egles un priedes koksnes ražotas āra mēbeles. Tā lielākās eksporta valstis ir Francija, Lielbritānija, Vācija un Skandināvija.
 
AS “Latvijas valsts meži” pakāpeniski sāk meža autoceļu uzturēšanas ikdienas darbu pavasara sezonu. Līdzās regulārajiem ceļu klātnes kopšanas darbiem, atsevišķos Latvijas reģionos jau uzsākti ceļu greiderēšanas, plenēšanas jeb līdzināšanas darbi, lai nodrošinātu drošu un ērtu satiksmi pa meža autoceļiem, nebojājot esošo meža infrastruktūru.
 
Par sekmēm būvniecībā
 
Konkursa Latvijas Būvniecības Gada balva 2023, kuru organizē biedrība Building Design and Construction Council, Gunita Jansone, Agrita Lūse, laureātu paziņošana notika 2024. gada 7. martā kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. No 145 saņemtajiem pieteikumiem 3 objektus izvirzot Grand Prix saņemšanai un 10 nominācijās sveicot pirmo 3 vietu ieguvējus.
 
AS “Latvijas valsts meži” jaunās Mežvidu kokaudzētavas stādu šķirošanas un apstrādes komplekss Madonas novadā saņēma 1. vietu nominācijā “Koka būve”, savukārt Grand Prix saņēma projekts “Ķekavas apvedceļš”, kura būvniecībā iesaistījās arī LVM.
 
Par patriotismu
 
...vasarā viņam ir darba pilnas rokas savā saimniecībā, kur tiek apsaimniekoti arī zivju dīķi, bet ziemā Gundars ņēmis rokās automātu un devies uz Ukrainu, lai palīdzētu ukraiņiem cīņā pret Krievijas iebrucējiem.
 
Par ekonomiku

“Fibenol” apsver iespēju Latvijā izveidot komerciāla mēroga biorafinēšanas rūpnīcu, kas balstītos uz patentētu un tirgū jau gatavu tehnoloģiju “Sunburst”. Tā ir tehnoloģija, kas atvieglo koksnes frakcionēšanas procesu, ļaujot >90% izejvielu pārvērst funkcionālos biomateriālos, kas var aizstāt fosilās ķīmiskās vielas rūpniecībā.

Taču ir virkne faktoru no stratēģiskā viedokļa, kur šādiem valsts paspārnē esošiem elektroenerģijas avotiem ir liela nozīme. Tas ir garants ilgtspējīgam nodrošinājumam ar elektrību reģionālā un valsts līmenī. Plānoto 40-60 vai pat 120 atsevišķu dažādos reģionos izvietotu elektroenerģijas avotu esamība vairo drošības sajūtu militāri stratēģiskā plāksnē, kas pašlaik šajā nemierīgā laikā ir svarīga. 
 
Šovasar Sitas un Pededzes palienē ievākto zālāju biomasu sāks pārstrādāt granulās...
 
Par vēršanos pret nozarēm
 
Piebilde: nav pārsteigums gan pēc lauksaimnieku, gan meža nozares pamatotajiem protestiem tieši sabiedriskajā medijā manīt šāda satura raidījumus. Vēl dīvaināk, ka redzamākie nozaru kritiķi ir visai bargi dažādu nejēdzību kritikā, nemanīdami paši savu personisko zināšanu trūkumu. Doktora grādi ne vienmēr liecina par plašām zināšanām, savukārt, deputāts var būt ikviens, ko ievēlē... Ja nozares zinātājs runā par lietām, ko zina, prasts pļāpa, lai cik doktorgrādīgi vai deputātiski zaļš sevi krāsotu, tālāk par lētu muldēšanu netiek.
30+ gadi dažādās izglītības sistēmas pārmaiņās sākuši dot ne tos labākos rezultātus. Turklāt, jāsecina, ka Latvijā ir ļaudis, kas, pretēji valdības paustajam, jo pārcentīgi atbalsta birokrātiju, jo īpaši vietējo nozaru un uzņēmēju kontrolē. To nez vai varam uzskatīt par nejaušību... 
 
Tiesā arī izskan pretrunas starp dažādiem zinātniskajiem pētījumiem, un rodas jautājums, kas ir objektīva zinātne mežsaimniecības un dabas aizsardzības jomā.
 
Līdzīgi nostāja ir vēl vienam kūdras nozares lobijam – Latvijas Nacionālajai kūdras biedrībai, kuru vada Ilze Ozola. “Es domāju, ka nozare pēdējos gadus vispār nejūtas aizmirsta un varbūt pat gribētu būt mazliet aizmirsta, jo tie sitieni ir no visām pusēm.”
 
Par medībām
 
Valsts meža dienesta informācijas sistēmā Meža valsts reģistrs iespējams iegādāties mednieku sezonas kartes nākamajai 2024./2025. gada medību sezonai, kas sāksies 1. aprīlī.
 
Ministru kabinets 12. martā apstiprinājis Zemkopības ministrijas grozījumus Medību noteikumos, vairākām medījamo putnu sugām nosakot citu medību termiņu un atsevišķus nosacījumus, kā arī īstenojot pāreju uz medniecības informācijas elektronisku apriti.
 
Par zinātnes jautājumiem
 
https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrija-turpinas-sadarbibu-ar-zinatniekiem
Zemkopības ministrs Armands Krauze, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš un Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas prezidente Baiba Rivža parakstīja gadskārtējo līgumu par nepārtrauktu un pilnvērtīgu savstarpējo sadarbību zinātnē un pētniecībā. 
 
Februāra beigās vadošajos zinātnes portālos tika publicēta sensacionāla ziņa par to, ka mikroplastmasa atrasta zemes slāņos, kur tai pēc hronoloģijas nemaz nevajadzētu būt. Vārds pa vārdam, kamēr nonāk līdz pētījuma vietai un autoriem – tas noticis Latvijā un pētījuma vadošie autori ir mūsu pašu zinātnieki!
 
Daugavpils Universitātes Gada balvas zinātnē un Gada balvas pasniegšanas sarīkojumā tiks sumināti un  apbalvoti labākie universitātes darbinieki un studenti par veikto ieguldījumu universitātes attīstībā un popularizēšanā.
 
Parasti slimības izraisošās jeb patogēnās sēnes ietekmē kokaudzi visā tās augšanas laikā.
 
Par vides jautājumiem
 
Dvietes palienē sācies piektais gadalaiks – atbūda jeb teritorijai raksturīgās ievērojamās ūdens līmeņa svārstības, kad ilgstoši pārplūst upes, ezeri un applūst tuvējās pļavas. Šis ir unikāls laiks, ko steidz izmantot laivotāji un putnu vērotāji.
 
No 15. marta uz lauksaimniecības zemēm atļauts izkliedēt kūtsmēslus un fermentācijas atliekas arī īpaši jutīgajās teritorijās*, kurās noteikts aizliegums to darīt laika posmā no 20. oktobra līdz 15. martam. Valsts Vides dienests aicina iedzīvotājus būt saprotošiem – lauksaimniecības darbības var radīt īslaicīgu, labsajūtu traucējošu smaku, tomēr tas nav uzskatāms par vides pārkāpumu, ja tiek ievērotas vides prasības.
 
Veikala būvniecības procesā īpaši tiek domāts par apkārtējās vides saudzēšanu un ilgtspēju, rūpīgi pielāgojot būvniecību apkārtējās dabas prasībām un rūpējoties par veikala apkārtnē esošajām unikālajām dabas vērtībām - ozolu un aizsargājamām skudrām. 
 
Tukuma Draņķozols ir vismaz 600 gadus vecs. Jau 15. gadsimta baznīcas hronikās viņš ir minēts kā ļoti liels ozols, pie kura ir kārtas un dedzinātas raganas un vella kalpi. 
 
Deg pērnā kūla...
 
Aizvadītajā gadā Zemgalē dzēsti 183 kūlas ugunsgrēki, kas ir gandrīz divas reizes mazāk kā vēl gadu iepriekš. Savukārt, visā Latvijā dzēsti 752 kūlas ugunsgrēki, kas ir pēdējos desmit gados mazākais kūlas ugunsgrēku skaits. Šogad dzēsti jau 95 kūlas ugunsgrēki.
 
Kaut arī kūlas dedzināšana ir aizliegta, daudzus tas neattur no pērnās zāles dedzināšanas. Tiesa, pēdējos gados dedzināšanas gadījumu skaits samazinās. 
 
Aktuālais karikatūrās
 
 
 
 
 
 
 
 
Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*