2023. gadā būtiski mainīsies Apvienotās Karalistes kokmateriālu importa modeļi

12.01.2023 |  globalwoodmarketsinfo.com

Pagājušajā gadā kokmateriālu tirdzniecībā bija vērojamas ievērojamas pārmaiņas. Īrijas Republika, Latvija un Ķīna piegādāja ievērojamus apjomus kokmateriālu Apvienotajai Karalistei.

Apvienotās Karalistes skujkoku koksnes imports no Īrijas 2022. gadā palielinājās par 48%, apsteidzot piegādes no Vācijas un Krievijas. Tas notika, neraugoties uz kopumā nelielajiem skujkoku koksnes apjomiem, jo 2022. gada oktobrī imports salīdzinājumā ar 2021. gadu samazinājās par 28%.

Arī lapu koksnes importa struktūra bija atšķirīga, un Latvija apsteidza ASV kā lielāko piegādātājvalsti. Kopējais lapu koksnes imports 2022. gadā palielinājās par 15%, no kuriem 22% nodrošināja Latvija un 16% – ASV.

Ķīna ir nostiprinājusi sevi kā galveno piegādātāju saplākšņa kategorijā, nodrošinot 68% lapu koksnes saplākšņa un 20% skujkoku saplākšņa

TDUK Tehnikas un tirdzniecības nodaļas vadītājs Niks Boultons (Nick Boulton) informēja: “Gada pirmie desmit mēneši izrādījās interesanti, jo gada gaitā mainījās tradicionālie importa modeļi. Ņemot vērā kopumā zemos skujkoku koksnes apjomus, imports no Īrijas ir izrādījies izņēmums, jo Īrijas egle daudziem tirgotājiem ir izdevīgs risinājums. 2022. gada pirmajos desmit mēnešos tirdzniecība ar lapu kokmateriāliem ir pārspējusi visas pārējās koksnes tirdzniecības jomas, un apjomi ir palielinājušies visās kategorijās.

Lielāko daļu no Latvijas lapu koku koksnes pieauguma veicina palešu un taras tirdzniecība, jo šīs zemāku cenu, mērenāka klimata sugas aizvieto parasti izmantoto skujkoku koksni. Ķīnas izstrādājumu apjoma pieaugumam saplākšņa sektorā ir vairāki iemesli, tomēr lielā mērā tam par iemeslu ir augstās Dienvidamerikas kravu pārvadājumu izmaksas gada sākumā un 2022. gada martā sākušās sankcijas pret Krieviju.

Šie atšķirīgie tirdzniecības modeļi izceļ kokmateriālu tirdzniecības elastīgumu un spēju pielāgoties, jo tiek atrasti alternatīvi avoti, lai apmierinātu pieprasījumu par visizdevīgāko tirgus cenu.”

Dalīties Facebook

Komentāri

*
*
*